SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata „Ze szminką na sztandarze”. Kobiety w walce o prawa obywatelskie” – Szczecin

Kontynuując obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy uzyskania pełni praw wyborczych przez kobiety w Polsce, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zaprasza na debatę: „Ze szminką na sztandarze”. Kobiety w walce o prawa obywatelskie”.

Debata odbędzie się w czwartek 14.03.2019 r. o godz. 18.00 w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin przy Al. Wojska Polskiego 73.

Debatę poprowadzi Pani dr hab. Urszula Kozłowska, prof. US, która w swojej pracy badawczej łączy historię z socjologią i specjalizuje się w analizie problemów związanych z wymiarem zdrowotnym społeczeństwa, również w ujęciu historycznym.

Uczestnikami debaty będą:

– Pani mgr Joanna Morawska, historyk, doktorantka w Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, która zajmuje się wizerunkiem/obrazem kobiety w Wielkopolsce w XIX wieku.

– Pani dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US, historyk, badaczka ruchów kobiecych i procesów społecznych w XIX wieku.

– Pan dr hab. Tomasz Sikorski, prof. US, historyk idei i ruchów politycznych od XIX do XXI wieku, współredaktor dwutomowej pracy poświęconej aktywności obywatelskiej kobiet od XIX do XXI wieku.

W trakcie debaty poruszone zostaną cztery tematy wiodące wokół których będzie się toczyć dyskusja:

– Zakres walki polskich kobiet przełomu XIX/XX w. (czy tylko problem praw dla kobiet, czy także postulat niepodległości?).

– Problemy społeczne dotykające kobiety.

– Prawa wyborcze dla kobiet i ich obecność w życiu publicznym II RP.

– Matki / żony / macierzyństwo / higiena i zdrowie.

Zapraszamy serdecznie

WSTĘP WOLNY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"