SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

PRELEKCJA „Polskie uchodźstwo wojenne na Węgrzech” oraz film „Życie na krawędzi. Henryk Sławik i József Antall Senior”. 18.05.2019 CHOCIWEL

PRELEKCJA „Polskie uchodźstwo wojenne na Węgrzech” oraz film „Życie na krawędzi. Henryk Sławik i József Antall Senior”, 18.05.2019 r. (sobota), godz. 17.00, Świetlica Miejska w Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Dąbrowskiego 15 w Chociwlu.

Zapraszamy na prelekcję Grzegorza Łubczyka b. ambasadora RP w Budapeszcie na temat losów polskich uchodźców w okresie II wojny światowej i wielkiej akcji dwóch bohaterów Polski Henryka Sławika i Węgier Józsefa Antalla Seniora ratujących wielu ludzi przed aresztowaniami lub zsyłka do obozów koncentracyjnych. W ramach prelekcji odbędzie sie również projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego w reżyserii i wg scenariusza Grzegorza Łubczyka „Życie na krawędzi. Henryk Sławik i József Antall Senior”.

Film opowiada historię z okresu II Wojny Światowej. Przypadkowe spotkanie przedstawiciela władz węgierskich z jednym z ponad 120 tysięcy Polaków, którym po 17 września 1939 roku Węgrzy udzielili schronienia, zaowocowało heroiczną, pełną niebezpieczeństw walką obu o los naszych rodaków. Urzędowe kontakty Henryka Sławika z Józsefem Antallem seniorem szybko przerodziły się w prawdziwą przyjaźń, która w czasie wojny wymagała balansowania na krawędzi życia i śmierci.

Grzegorz Łubczyk – dziennikarz, działacz społeczny i dyplomata, w latach 1997–2001 ambasador RP w Budapeszcie. Autor kilku publikacji, reżyser i scenarzysta filmów o historii Węgier szczególnie z okresu II wojny światowej i powstania węgierskiego z 1956 roku.

WSTĘP WOLNY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"