SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WYSTAWA – GENERAŁ JÓZEF HALLER I JEGO ŻOŁNIERZE – Aula Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP – Szczecin 04-17.10.2019

Zapraszamy serdecznie na wystawę pt. „Generał Józef Haller i jego żołnierze” w auli Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie przy ul. Monte Cassino 15. Wystawa czynna jest w dniach i godzinach działalności uczelni poniedziałek-piątek w godz. 8-16.

W Polsce Niepodległej egzystowały obok siebie dwie legendy wodzów-żołnierzy: Józefa Piłsudskiego (1867-1935) i Józefa Hallera (1873-1960). Był czas, że legenda „Błękitnego Generała” miała nawet przewagę nad legendą Piłsudskiego. Ostatecznie walkę o rząd dusz wygrał Piłsudski, między innymi dlatego, że po 1926 roku uzyskał wsparcie coraz sprawniejszej i potężnej machiny Państwa.

Wystawa pt. “Generał Józef Haller i jego żołnierze”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w ramach programu edukacyjnego „100 na 100” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepdoległości – składa się z 30 plansz, na których zgromadzono bogaty materiał ikonograficzny i informacyjny.  Możemy obejrzeć nierzadko unikatowe fotografie i plakaty ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Powstały one w okresie pierwszej wojny światowej, lecz także ukazują Generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Obok Generała uwiecznieni zostali na nich żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Szczególną uwagę twórcy wystawy zwrócili na rolę Generała w przejęciu przez Polskę Pomorza i wybrzeża Bałtyku (legendarne Zaślubiny z Morzem) oraz w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Na zdjęciach kilka fotogramów z wystawy:

Foto: Gościsława Korpalska-Chabior

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"