SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

DEBATA online “Witold Pilecki – bohater niezwyciężony” – 13.05.2020 r. godz. 20:05 Radio Szczecin

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin zapraszają w  środę 13 maja 2020 r. o godz. 20.05 na debatę online na antenie Radia Szczecin „Witold Pilecki – bohater niezwyciężony”.

W debacie wezmą udział Tadeusz Płużański, Hanna Nowak-Radziejowska i Piotr Semka.

Witold Pilecki, herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Debata odbędzie się w 119 rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Warto wspomnieć dwie akcje społeczne związane z bohaterskim życiem rotmistrza Witolda Pileckiego:

Akcje społeczne

W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Zasadnicze cele tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej to: a) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 6 lutego 2012 r. Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie odpowiedziało pozytywnie na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum z sierpnia 2010 r. odnośnie uzupełnienia ekspozycji o informacje na temat dokonań Witolda Pileckiego. Od 17 września 2008 Fundacja Paradis Judaeorum zabiega także o beatyfikację Witolda Pileckiego.

2 kwietnia 2009 w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad projektem rezolucji „Świadomość europejska a totalitaryzm”. Trzy poprawki do projektu, wniesione przez posłankę PiS Hannę Foltyn-Kubicką zawierały propozycje wpisania nazwiska rtm. Pileckiego do rezolucji oraz ustanowienia dnia jego śmierci (25 maja) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Poprawki zostały jednak odrzucone głosami większości europarlamentarzystów, zarówno zagranicznych, jak i polskich, co wywołało falę krytyki w kraju, głównie ze strony środowisk prawicowych.

Za Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Pilecki

Zachęcamy do przeczytania książki Tadeusza Płużańskiego “Witold Pilecki i jego oprawcy”:

“Rotmistrz Witold Pilecki był dowódcą mojego ojca Tadeusza Płużańskiego. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu znosili tortury komunistycznych oprawców. Ojca wypuszczono po 9 latach (73 dni przesiedział w celi śmierci), do końca swoich dni nazywał dowódcę „świętym polskiego patriotyzmu”.

Rotmistrz nigdy się nie poddał, nie dał się złamać w ubeckim śledztwie, pozostał Niezłomny.

Książka odpowiada na wiele pytań dotyczących śledztwa i procesu:

  •  Kto torturował rotmistrza w mokotowskim więzieniu?
  • Czy w momencie wyprowadzania na egzekucję, 25 maja 1948 r., więzień jeszcze żył, czy kat Piotr Śmietański strzałem w tył głowy uśmiercił trupa?
  • Dlaczego Pilecki podjął grę z szefem wszystkich ubeków Józefem Różańskim?
  • Jakie były dalsze losy brutalnych funkcjonariuszy aparatu przymusu?
  • Jak potoczyły się kariery morderców sądowych?
  • Jak rotmistrz traktował współpracowników?
  • Kiedy po latach upokorzeń dzieci Witolda będą mogły zapalić lampkę na grobie Taty?

Życie rotmistrza Witolda Pileckiego to gotowy scenariusz na dawno oczekiwany film sensacyjny. Może tą książką zainteresuje się Hollywood?”

                                                                                                                                                                                                                                            Tadeusz Płużański

Tadeusz Marek Płużański – dziennikarz, historyk i publicysta. Syn prof. Tadeusza Płużańskiego. Studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej redagował do 2012 „Biuletyn Informacyjny ŚZŻAK”. Publikował m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK oraz w prawicowej prasie: „Najwyższym Czasie!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „ Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Objął funkcję szefa działu opinie w „Super Expressie”.

W 2013 został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce, miejscu prawdopodobnego pochówku wielu żołnierzy wyklętych. Zasiada w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Wchodzi w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Jest stałym komentatorem Telewizji Republika. W listopadzie 2016 stanął na czele, powołanego wraz z Tomaszem Panfilem i publicystą Leszkiem Żebrowskim, Społecznego Trybunału Narodowego, który ogłosił infamię dla Bolesława Bieruta, Stefana Michnika, Władysława Gomułki i Zbigniewa Domino.

W lipcu 2017 objął stanowisko szefa publicystyki w TVP Info. Na stałe współpracuje rwnież z Polskim Radiem 24.

Hanna Nowak-Radziejowska – publicystka, animatorka kultury, koordynatorka, kuratorka, producentka i scenarzystka projektów kulturalnych i muzealniczych, współautorka projektów społeczno-kulturalnych (m.in. Odzyskiwanie – Targówek Fabryczny, Reblok, 4 czerwca: Wyłącz System), Związana m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Domem Spotkań z Historią, Centrum Nauki Kopernik. Była dyrektorem Instytutu Polskiego w Berlinie. Prowadziła Muzeum Woli i organizowała wiele wydarzeń związanych z historią tej dzielnicy, m.in. konferencję „Wola 1944”.

Piotr Semka – historyk, publicysta i dziennikarz, komentator wydarzeń politycznych. Urodził się w Gdańsku, ale studia historyczne ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako licealista współpracował z Ruchem Młodej Polski. Od 1980 uczestniczył w młodzieżowych protestach antyrządowych. W 1985 został publicystą podziemnej edycji pisma “Solidarność” Regionu Gdańsk. Podczas studiów działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Był zatrzymywany i aresztowany przez organy władzy. Współpracował z “Tygodnikiem Gdańskim”. Był dziennikarzem Telewizji Polskiej gdzioe wraz z Jackiem Kurskim program “Refleks”, a w 1994 był wydawcą “Pulsu Dnia”. Współpracował z “Tygodnikiem Solidarność”. W 2001 prowadził program “Piątka u Semki” w TV Puls. W 2004 był współautorem programu “Warto rozmawiać” w TVP. W 2006 został publicystą “Rzeczpospolitej”. Pisał również dla m.in. “Gazety Polskiej”, “Życia”, “Dziennika”, “Przewodnika Katolickiego”, “Wprost”, kwartalnika “Christianitas” i “Uważam Rze” (2011–2012) a później tygodnika “W sieci”. Publikuje w tygodniku “Do Rzeczy” i “Rzeczpospolitej”. Od stycznia 2017 współprowadzący (wraz z Piotrem Cywińskim) audycji Magazyn Międzynarodowy w Polskim Radio Szczecin oraz współautor cyklu „Felieton całkiem niepolityczny”. Od 2018 członek Rady przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Polskie Radio Szczecin

Emisja naziemna FM :

92.0 i 94.4 MHz – Szczecin,

98,7 MHz – Kołobrzeg,

106,3 MHz – Świnoujście.

Emisja naziemna DAB+ :

kanał 11A (216,928 MHz) – Szczecin.

ZAPRASZAMY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"