SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Ważne wydarzenie – Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa 24 czerwca 2020 r.

Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa 24 czerwca 2020 r. To już oficjalna wiadomość

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych spotkają się za tydzień (24 czerwca 2020 r.) w Waszyngtonie. Biały Dom oficjalnie potwierdził wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem w środę 24 czerwca. Andrzej Duda będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Biały Dom od początku epidemii koronawirusa.

Jako bliscy partnerzy i sojusznicy w NATO, Stany Zjednoczone i Polska rozszerzają współpracę w wielu dziedzinach. Prezydenci Trump i Duda przedyskutują dalsze zwiększanie współpracy w dziedzinie obronności, a także w kwestii handlu, energetyki i bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych – zapowiedziała rzeczniczka amerykańskiego prezydenta Kayleigh McEnany, która poinformowała o planowanej wizycie polskiego prezydenta.

McEnany podkreśliła, że do spotkania dojdzie w krytycznym momencie, gdy oba kraje otwierają się po miesiącach walki z pandemią koronawirusa.

Według portalu internetowego gazety „Politico”, która komentowała pierwsze, nieoficjalne doniesienia na temat planowanej wizyty, gdyby do niej doszło, byłaby ona okazją dla Donalda Trumpa do ogłoszenia wzrostu liczby amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.

„Politico” przypomniało, że amerykański prezydent zaledwie dwa dni wcześniej potwierdził informacje o zredukowaniu liczby swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o 9 tys.

Andrzej Duda będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Biały Dom od początku epidemii koronawirusa, z powodu której wstrzymano wszelkie spotkania amerykańskiego prezydenta z zagranicznymi gośćmi.

Na ilustracji:

Andrzej Duda będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Biały Dom od początku epidemii koronawirusa (fot. The White House)

Źródło:

https://tvp.info/48572989/spotkanie-prezydentow-dudy-i-trumpa-24-czerwca-to-juz-oficjalna-wiadomosc

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"