SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” z nazwiskami polskich sportowców

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” z nazwiskami polskich sportowców

Ekspozycja, która promuje osiągnięcia Polaków poza granicami kraju została wzbogacona o sześć nowych biografii – polskich olimpijczyków i wybitnych postaci związanych ze sportem żyjących na emigracji. Są nimi Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz, Jerzy Iwanow-Szajnowicz, Michał Spisak, Leon Jucewicz i Jerzy Skolimowski.

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” z nazwiskami polskich sportowców

16 września 2020 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się otwarcie uzupełnionej wystawy, przygotowanej przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Jan Dziedziczak, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki i dyrektor PAN Archiwum w Warszawie – Hanna Krajewska.

Wystawa pt.  „Znani nieznani. Polacy światu” przybliża sylwetki 50 Polaków i osób pochodzenia polskiego, które zasłynęły swoimi osiągnięciami na świecie, jednak często nie są kojarzone z Polską. Los zawiódł ich do Kazachstanu, na Syberię, do USA, Kanady, Peru, Ekwadoru, Portugalii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Ekspozycja ma nie tylko popularyzować ich sylwetki, ale także uświadamiać jak wielu znanych twórców, odkrywców czy osób biznesu związanych jest z państwem polskim. Na jej podstawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk przygotowało dwie publikacje pt. „Polacy światu. Znani nieznani” i „Polscy Architekci na świecie”.

***

Halina Konopacka – (1900–1989), lekkoatletka specjalizująca się w rzucie dyskiem, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski. W 1939 roku wraz z mężem, ówczesnym ministrem skarbu, ewakuowała rezerwy złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Po wojnie zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie rozwijała swoje malarskie pasje. Z jej skromnej pracowni wychodziły obrazy wystawiane na aukcjach.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz – (1911–1943), pływak, piłkarz nożny, harcerz, agent polskich i brytyjskich służb specjalnych, grecki bohater narodowy, został odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945), Krzyżem Jerzego w Wielkiej Brytanii (1962), Złotym Krzyżem Męstwa w Grecji (1976).

 

Michał Spisak – (1914–1965), kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w muzyce. W 1937 roku otrzymał stypendium Śląskiego Towarzystwa Muzycznego na studia kompozytorskie w Paryżu. Francja stała się jego drugą ojczyzną, w której pozostał do końca życia. W 1955 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs na Oficjalny Hymn Olimpijski.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot.: Gabriela Beszłej / MSZ

Źródło:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wystawa-znani-nieznani-polacy-swiatu-z-nazwiskami-polskich-sportowcow

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"