SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Poczta Polska wydała znaczek honorujący 40-lecie „Solidarności”

W poniedziałek 31 sierpnia br. Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „ 40-lecie NSZZ „Solidarność”. Walor w nakładzie 1 miliona sztuk upamiętnia założenie organizacji symbolizującej opór antykomunistyczny w Polsce i na świecie.

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku dłoń ułożoną w geście „Victorii” jako symbolu zwycięstwa, w której konturach umieszczono fragment zdjęcia przedstawiającego spontaniczny tłum.

– NSZZ „Solidarność” to symbol wolnego i niezależnego Kraju oraz dumnego Narodu, który potrafi walczyć o swoje prawa i godność nie godząc się na narzucanie mu woli obcych sił. Dzięki działalności opozycji antykomunistycznej Polska była w stanie na nowo stać się suwerenna. „Solidarność” była ruchem spontanicznym, ruchem oporu i sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. Poczta Polska pragnie uhonorować ten ruch społeczny wprowadzając do obiegu znaczek upamiętniający 40. rocznicę założenia Związku – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej zestawienie regionów NSZZ „Solidarność” na tle konturowej mapy Rzeczypospolitej.

W ubiegłym roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący ikonę NSZZ „Solidarność” Annę Walentynowicz.

O znaczku:

  • autor projektu: Jan Konarzewski
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: 4,70 zł
  • nakład: 1 000 000 szt.
  • technika druku: rotograwiura
  • format znaczka: 25,5 mm x 31,25 mm
  • papier: fluorescencyjny
  • arkusz sprzedażny: 100 znaczków
  • data wprowadzenia do obiegu: 31 sierpnia 2020 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Źródło:

https://media.poczta-polska.pl/pr/559558/poczta-polska-znaczek-honorujacy-40-lecie-solidarnosci

https://media.poczta-polska.pl/pr/560829/poczta-polska-upamietnila-40-lat-solidarnosci

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"