SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Relacja z Debaty “Powstanie Warszawskie – rzeź Woli – największa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie podczas II wojny światowej”.

Relacja z Debaty “Powstanie Warszawskie – rzeź Woli – największa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie podczas II wojny światowej”, jaka odbyła się w Studio S-1 w Polskim Radiu Szczecin w dniu 05.08.2020 r. dostępna jest już na naszym kanale na Youtube https://youtu.be/4oNbLhuZ-1Q i na naszej stronie w zakładce MLTIMEDIA.

RODM w Szczecinie i Radio Szczecin zapraszają na relację z debaty jaka odbyła się na antenie Radia Szczecin: “Powstanie Warszawskie – rzeź Woli – największa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie podczas II wojny światowej”. Debata odbywa się ramach cyklu debat #RODMonline. W debacie wzięli udział: Piotr Gursztyn, dr Maciej Maciejowski, dr Paweł Ukielski, Hanna Radziejowska i Janina Ostrowska-Kim. Prowadzenie red. Joanna Skonieczna.

Piotr Gursztyn jest historykiem, dziennikarzem prasowym i telewizyjnym. Aktualnie jest pełnomocnikiem zarządu Telewizji Polskiej ds. relacjonowania obchodów 100-lecia niepodległości na antenach TVP. Dr

Paweł Ukielski jest Zastępcą Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego ds. Merytorycznych.

Dr Maciej Maciejowski historyk, nauczyciel w Liceum Katolickim w Szczecinie.

“Piątego dnia po wybuchu powstania rozpoczęła się systemowa, zorganizowana eksterminacja ludności stolicy dokonywana rękami SS i niemieckiej policji. Według niektórych szacunków, z rozkazu Adolfa Hitlera wymordowano w ciągu kilku dni nawet do 65 tys. warszawiaków. Nikt spośród dowódców rzezi nie poniósł konsekwencji z powodu tej zbrodni. Jeden z nich, Heinz Reinefarth, pełnił nawet przez lata stanowisko burmistrza, a za proces toczący się w jego sprawie w związku z popełnionymi zbrodniami, który został umorzony, dostał 100 tys. marek odszkodowania. Do odpowiedzialności za rzeź Polaków nie został też pociągnięty żaden z oficerów zaangażowanych w eksterminację. Niektórzy z nich rozwijali po wojnie kariery polityczne, naukowe, sądowe i administracyjne.” Za: Wikipedia.

Życzymy przyjemnego oglądania.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"