SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata #RODMonline „Do kogo należy władza w mieście – przykłady Czech, Ukrainy i Polski?” 20.05.2021 r. godz. 18:00

Zapraszamy na debatę z cyklu #RODMonline pod tytułem: „Do kogo należy władza w mieście – przykłady Czech, Ukrainy i Polski?”

Debata odbędzie się online 20 maja 2021 r. o godz. 18:00 i dostępna będzie na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/RODM.Szczecin oraz na naszym kanale na Youtube   www.youtube.com/channel/ RODM Szczecin

W debacie wezmą udział:

  • dr Agata Nijander-Dudzińska – Akademia Ignatianum w Krakowie
  • dr hab. prof. AI Artur Wołek – Akademia Ignatianum w Krakowie
  • dr hab. prof. US Maciej Drzonek – Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie
  • prowadzenie: Mieczysław Podsiadło, koordynator RODM Szczecin

dr Agata Nijander-Dudzińska – politolog, socjolog. Wykładowca Katedry Polityki Publicznej i Administracji Akademii Ignatianum w Krakowie. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zainteresowania naukowe: samorząd terytorialny, socjologia miasta, władze miejskie, lokalne kultury polityczne, współpraca transgraniczna polskich samorządów. Autorka wielu publikacji naukowych z zakresu swoich zainteresowań, m.in.: Kariera polityczna w kontekście różnych kryteriów przywództwa we władzach miejskich (ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO, NR 888 ACTA POLITICA NR 33, Szczecin 2015), SAMORZĄD MIEJSKI (OŚRODEK MYŚLI POLITYCZNEJ, 2018). Jest również autorką licznych artykułów prasowych i analiz badawczych.

Dr hab. prof. US Maciej Drzonek – politolog, analityk, doradca ds. PR, publicysta, ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też uzyskał doktorat i habilitował się. Od 1996 r. wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie jest profesorem. Zajmuje się problematyką wyborów, władzy, polityki lokalnej i publicznej, autor wielu publikacji, m.in. monografii Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie (Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2019) oraz Reelekcje prezydentów miast w wyborach bezpośrednich w Polsce (Dante, Kraków 2013). Publikował także na temat jedności Europy i relacji państwo – Kościół (m. in. monografia Między integracją a europeizacją. Kościół katolicki w Polsce wobec Unii Europejskiej w latach 1997-2003, Księgarnia Akademicka, Kraków 2006 oraz wywiady-rzeki: z abp. Zygmuntem Kamińskim – Życie jest nam dane i zadane, Sandomierz 2009 oraz z bp. Pawłem Cieślikiem – Bóg zawsze daje nadzieję, Radom 2014). Analizuje i komentuje wydarzenia polityczne dla różnych mediów lokalnych i ogólnopolskich; założyciel Pracowni Analiz Obywatelskich, w ramach której przeprowadzał badania exit poll oraz prowadził badania dotyczące preferencji politycznych.

Dr hab. prof. AIK Artur Wołek – ekspert ds. ustroju, profesor administracji i polityk publicznych Akademii Ignatianum w Krakowie. PROREKTOR DS. ORGANIZACJI I WSPÓŁPRACY Z OTOCZENIEM. Współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, wcześniej pracował między innymi w Instytucie Studiów Politycznych PAN, Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 90-tych współpracował z Michałem Kuleszą przy reformie ustrojowej 1998 r., był dyrektorem Fundacji Grupa Windsor, speech-writerem Prezydenta Krakowa i redaktorem „Kwartalnika Konserwatywnego”. Autor dwóch monografii („Słabe państwo” i „Demokracja nieformalna. Konstytucjonalizm i rzeczywiste reguły polityki w Europie Środkowej po 1989 r.”) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych (m. in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Nowym Państwie”).

Znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, do kogo należy władza w mieście z pozoru wydaje się proste. Istnieją bowiem określone reguły formalne, na podstawie których w imieniu mieszkańców władzę uchwałodawczą wykonywać mają miejscy radni, a kompetencje wykonawcze realizować ma organ jednoosobowy lub kolegialny. W trakcie debaty zostaną zatem przedstawione formalne sposoby zdobywania władzy w miastach w Czechach, na Ukrainie i w Polsce. Dodatkowo jednak, w dyskusji będą także poszukiwane odpowiedzi m.in. na pytania:

  • kto faktycznie ma władzę w mieście czeskim, ukraińskim i polskim?
  • jakie są pozaformalne mechanizmy zdobywania władzy w mieście?
  • czy władza w mieście należy do mieszkańców?
  • jaka jest rola partii politycznych i lokalnych ugrupowań pozapartyjnych w sprawowaniu władzy w miastach?
  • jakie mogą być efekty ograniczenie wielokadencyjności organów władzy wykonawczej w miastach dla efektywności sprawowania władzy w miastach?

Zapraszamy serdecznie. Wstęp bezpłatny.

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"