SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 online – 09-13.06.2021 r., Szczecin

Zaproszenie na Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021

W tym roku jeszcze jedynie w formie online

O życiu teatralnym w polskim Szczecinie (1945–2020)

Co roku, 9 czerwca instytucje archiwalne obchodzą Międzynarodowy Dzień Archiwów (MDA). Został on ustanowiony  podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwalnej pod auspicjami  UNESCO. Z tej okazji archiwa w Polsce udostępniają swoje podwoje zwiedzającym przygotowują liczne wystawy, wykłady, prezentacje i warsztaty. W tym roku tematem przewodnim MDA w państwowej sieci archiwalnej będzie dziedzictwo dokumentacyjne UNESCO.

Niezależnie od ogólnopolskiego motywu przewodniego, Archiwum Państwowe w Szczecinie co roku organizuje MDA pod innym hasłem tematycznym, związanym z historią lokalną i regionalną. W tym roku hasłem przewodnim jest Życie teatralne w polskim Szczecinie. Teatry odegrały ogromną rolę w integracji kulturowej napływającej polskiej społeczności. W 1945 r. aktorzy amatorzy wystawili przy ul. Swarożyca 5 estradową składankę Nasz Debiut. Wkrótce w Teatrze Małym odbyła się premiera spektaklu Grube ryby. W 1946 r. powstał Teatr Polski. W kolejnych latach przekształcały się lub powstawały nowe placówki teatralne. W 1948 r. w ramach centralizacji utworzono Państwowy Teatr Polski, a w 1952 r. placówka weszła w skład Państwowych Teatrów Dramatycznych (PTD). W 1976 r. po likwidacji PTD swoją odrębność uzyskały: Teatr Polski i Teatr Współczesny. W 1953 r. utworzono Teatr Lalek „Rusałka”, którego nazwę zmieniono w 1957 r. na Teatr Lalek „Pleciuga”. W zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie znajduje się dokumentacja ilustracja działalność placówek teatralnych, w tym afisze, scenariusze przedstawień. Sytuacja pandemiczna wymusiła na nas przeniesienie MDA do świata wirtualnego.

Prezentujemy pięć filmów, dotyczących życia teatralnego w polskim Szczecinie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Archiwum Państwowego w Szczecinie, Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego, Teatru Lalek „Pleciuga” i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.

Mamy nadzieję, że filmy spotkają się z Państwa zainteresowaniem i przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat archiwaliów teatralnych w naszym zasobie i działalności teatrów w minionym 75-leciu.

Filmy prezentowane będą codziennie w dniach 09.06 – 13.06.2021 r. o godz. 10:00 na profilach na portalu społecznościowym Facebook Archiwum Państwowego w Szczecinie (www.facebook.com/ArchiwumPanstwoweWSzczecinie) i RODM w Szczecinie (www.facebook.com/RODM.Szczecin)

oraz na kanale Youtube Archiwum Państwowe w Szczecinie (www.youtube.com/channel/UCUUrCSQH-h4vPsRSvLUExUA) i RODM w Szczecinie  (www.youtube.com/channel/UCSCnMjc2TsB6yBNPdiiB93g).

ZAPRASZAMY

Dr hab. Krzysztof Kowalczyk

Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie

Mieczysław Podsiadło

Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"