SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata #RODMonline „Między żelazem a gałązką oliwną. 1000 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa – bilans zbieżności i rozbieżności” 23.06.2021 r., godz. 20:00.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie oraz Radio Szczecin zapraszają 23 czerwca 2021 r. o godz. 20:00, w ramach audycji Radio Szczecin na Wieczór, na debatę w Studio S-1, pod tytułem:

„Między żelazem a gałązką oliwną. 1000 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa – bilans zbieżności i rozbieżności.”

Dwa główne obszary dyskusji:

  • Historyczny – 1000 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa oraz 900 lat od rozpoczęcia misji chrystianizacyjnej św. Ottona na Pomorzu, jajo kamienie milowe początków stosunków polsko-niemieckich
  • Współczesny – wpływ wydarzeń historycznych na bieżące stosunki polsko-niemieckie w różnych aspektach, od tożsamościowych poprzez kulturowe i polityczno-gospodarcze.

Debata jest rezultatem współpracy pomiędzy Radiem Szczecin, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Uniwersytetem Szczecińskim w Szczecinie, Archiwum Państwowym w Szczecinie, Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie, Kurią Arcybiskupią w Szczecinie, Klubem Mickiewicza w Szczecinie pod nazwą „Kolokwia Ottoniańskie” w celu upamiętnienia 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona na Pomorzu i jej wpływu na późniejsze losy obu krajów i narodów. W ramach współpracy, przez najbliższe 3 lata planowane są kolejne debaty, sympozja i spotkania.

Słowo wstępne do dyskusji wygłosi:

– prof. Wojciech Polak  – historyk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

Zaproszeni goście:

– prof. Andrzej Przyłębski – filozof, kulturoznawca, ambasador RP w Niemczech

– prof. Stanisław Żerko – historyk, niemcoznawca, Instytut Zachodni

– ks. prof. Grzegorz Wejman – Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego

– dr Wojciech Lizak – historyk, publicysta, antykwariusz i muzealnik

Prowadzenie:

– red. Piotr Kobalczyk – kierownik redakcji publicystyki Radia Szczecin

 Debata dostępna na:

– live na antenie Radia Szczecin          

92.0 i 94.4 MHz – Szczecin

98,7 MHz – Kołobrzeg

106,3 MHz – Świnoujście

– retransmisja online na:

www.radioszczecin.pl

www.facebook.com/RODM.Szczecin

www.youtube.com/user/RadioSzczecin

www.youtube.com   RODMwSzczecinie

ZAPRASZAMY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"