SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Konferencja na temat przyszłości Europy: większy głos dla regionów i partnerów społecznych – 19.07.2021 r.

Konferencja na temat przyszłości Europy: większy głos dla regionów i partnerów społecznych – 19.07.2021 r.

W dniu dzisiejszym Zarząd zgodził się przydzielić więcej miejsc na posiedzeniu plenarnym Konferencji wybranym przedstawicielom regionalnym i lokalnym, a także partnerom społecznym.

Szóste posiedzenie Zarządu Konferencji było pierwszym podczas słoweńskiej prezydencji Rady.

Zarząd zmienił Regulamin, dodając do sesji plenarnej konferencji sześciu wybranych przedstawicieli władz regionalnych i sześciu przedstawicieli władz lokalnych. Zgodzili się również na zwiększenie liczby przedstawicieli partnerów społecznych o czterech, do łącznie 12.

Ponadto zarząd wymienił poglądy na temat planu komunikacji opracowanego wspólnie przez Parlament Europejski, Radę i Komisję. Wszystkie trzy instytucje będą dążyć do dalszego koordynowania swoich działań w celu zwiększenia udziału społeczeństwa w wielojęzycznej platformie cyfrowej i będą zachęcać inne organy, zwłaszcza te, które uczestniczą w Radzie Wykonawczej i na posiedzeniu plenarnym, aby postępowały podobnie.

Zarząd otrzymał aktualne informacje na temat organizacji Europejskich Paneli Obywatelskich. Omówili również metody pracy plenarnych grup roboczych, w których wezmą udział przedstawiciele poszczególnych paneli.

Podczas dzisiejszej dyskusji współprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Guy Verhofstadt powiedział: „Dzisiejsze dyskusje i zmiany w przepisach oznaczają, że zbliżamy się do końca fazy projektowej Konferencji. Z niecierpliwością czekamy teraz na fazę treści z trwającym gromadzeniem pomysłów obywateli na platformie cyfrowej wraz z propozycjami paneli obywatelskich, które rozpoczną pracę we wrześniu. Wszystkie te informacje zostaną uwzględnione na posiedzeniu plenarnym, abyśmy mogli stworzyć bardziej skuteczną, elastyczną i demokratyczną Unię, na którą domagają się nasi obywatele i na którą zasługują”.

W imieniu Prezydencji Rady UE słoweński sekretarz stanu do spraw europejskich i współprzewodniczący Gašper Dovžan stwierdził: „Dzisiejsza aktualizacja w organizacji konferencji ma na celu przeniesienie Europy dalej poza jej stolice i daje większe głos do obywateli z różnych środowisk. Każdy Europejczyk ma swoje marzenia i obawy związane z Europą, a Europa musi wysłuchać każdego z nich, omawiając naszą wspólną przyszłość. Chcemy, aby jak najwięcej Europejczyków miało swoje zdanie, gdziekolwiek się znajdują, abyśmy mogli usłyszeć, w jakiej Europie chcą żyć za 30 lat”.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii oraz współprzewodnicząca Dubravka Šuica powiedziała: „Z niecierpliwością czekamy na kolejną fazę tego procesu: obrady europejskich paneli obywatelskich, które są naprawdę innowacyjnym aspektem konferencji w sprawie przyszłości Europy”.

  • Tło

Konferencja na temat przyszłości Europy łączy wydarzenia online i offline, lokalne, regionalne, krajowe i ogólnoeuropejskie, organizowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i obywateli, instytucje europejskie oraz władze krajowe, regionalne i lokalne. Wyniki tych wydarzeń oraz pomysły związane z przyszłością Europy są publikowane na wielojęzycznej platformie cyfrowej. Posłużą one jako podstawa do dalszych dyskusji na 4 Europejskich Panelach Obywatelskich, składających się z głównych tematów Konferencji. Około 800 losowo wybranych obywateli, odzwierciedlających społeczno-gospodarczą, demograficzną i edukacyjną różnorodność UE, weźmie udział w kilku sesjach dyskusyjnych tych czterech europejskich paneli obywatelskich, po 200 obywateli w każdym panelu. Będą przedstawiać pomysły i rekomendacje, które zostaną uwzględnione na sesjach plenarnych konferencji,

Wielojęzyczna platforma cyfrowa jest w pełni interaktywna: ludzie mogą komunikować się ze sobą i omawiać swoje propozycje ze współobywatelami ze wszystkich państw członkowskich w 24 językach urzędowych UE. Osoby ze wszystkich środowisk i jak największej liczby osób są zachęcane do udziału za pośrednictwem platformy w kształtowaniu swojej przyszłości – a także do promowania platformy w kanałach mediów społecznościowych, z hashtagiem #TheFutureIsYours.

  • Następne kroki

We wrześniu odbędą się pierwsze sesje Europejskich Paneli Obywatelskich.

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210719IPR08714/conference-on-the-future-of-europe-greater-say-for-regions-and-social-partners

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"