SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Oświadczenie MSZ w sprawie sytuacji w Afganistanie

12.08.2021

Polska jest zaniepokojona pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar cywilnych oraz tak zwanymi ukierunkowanymi zabójstwami wybranych osób.

Należy natychmiast powstrzymać okrucieństwa i przemoc, które prowadzą do cierpienia mieszkańców Afganistanu. Wzywamy wszystkie strony do ożywienia rozmów pokojowych i przełamania trwającego impasu. W obecnej sytuacji niezbędne jest zapewnienie pomocy humanitarnej na obszarach zdobytych przez talibów, jak również respektowanie praw człowieka, w tym praw kobiet oraz zachowanie dotychczasowych osiągnięć Afganistanu w procesie demokratyzacji życia w tym kraju. Polska prowadzi stałe konsultacje na temat sytuacji w Afganistanie z naszymi partnerami z UE i sojusznikami z NATO.

Przez wiele lat Polska okazywała solidarność z Afganistanem. Pragniemy przypomnieć, że 33 tysiące żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wielu organizacji pozarządowych wzięło udział w misji zagranicznej w Afganistanie, która okazała się jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji w historii. Cel Polski był jasny: walka z międzynarodowym terroryzmem, odbudowa państwowości oraz przygotowanie sił zbrojnych Afganistanu do przejęcia odpowiedzialności za własny kraj. Wielu polskich żołnierzy nie powróciło z misji. Polska pamięta o tych, którzy zginęli i otacza opieką ich rodziny.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-msz-w-sprawie-sytuacji-w-afganistanie

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"