SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza.

W dniach 3 – 5 października w Warszawie odbędzie się 1. edycja Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. W Sejmie gościć będą posłowie z krajów regionu, którzy podejmą dyskusję o geopolitycznym znaczeniu Trójmorza, roli parlamentów narodowych, w tym ich młodszych przedstawicieli, w promowaniu Inicjatywy oraz o współpracy w obszarze energii, transportu i komunikacji cyfrowej. – Trójmorze to koncepcja zwrócona ku przyszłości, dlatego w budowanie lepszej przyszłości musimy włączać młode pokolenie – podkreślała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zapowiadając międzynarodowe spotkanie w stolicy Polski.

W czerwcu tego roku, podczas forum Trójmorza zorganizowanego online przez estoński Riigikogu, Marszałek Sejmu mówiła o idei utworzenia platformy dialogu i współpracy młodych parlamentarzystów z krajów 3SI, która narodziła się wśród polskich posłów. – W moim odczuciu projekt ten stanowi bardzo cenną formę budowania kapitału politycznego na przyszłość, a także wspaniale wpisuje się w katalog instrumentów kształtujących widoczność Trójmorza w regionie – zaznaczyła Elżbieta Witek. Ponadto, Marszałek Sejmu wspomniała wówczas o formach kooperacji parlamentarnej w formacie 3SI, takich jak spotkania przewodniczących parlamentów, czy kontakty na poziomie komisji.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Co istotne, kraje 3SI stanowią razem blisko jedną trzecią całkowitej powierzchni UE i obszar ten zamieszkuje łącznie przeszło 112 milionów ludzi.

Strategicznym celem Trójmorza jest wzmacnianie współpracy gospodarczej w dziedzinie infrastruktury, energetyki i cyfryzacji w szeroko rozumianej Europie Środkowej. Chodzi o rozbudowę infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej na osi północ-południe dzięki wspieraniu przedsięwzięć transgranicznych i makroregionalnych. Priorytetem jest zmniejszenie nierówności w UE i nadrobienie zapóźnień rozwojowych w Europie Środkowej, wynikających z historii. Trójmorze to projekt proeuropejski, uzupełniający inne formy kooperacji regionalnej.

Uczestnicy I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza: Riina Sikkut (Estonia), Marius Matijošaitis (Litwa), Ieva Kačinskaitė-Urbonienė (Litwa), Filip Havârneanu (Rumunia), Lőrinc Nacsa (Węgry), Zsófia Koncz (Węgry), Rihards Kols (Łotwa), Nik Prebil (Słowenia), Tomáš Šudík (Słowacja), Miroslav Žiak (Słowacja), Jure Brkan (Chorwacja), Marko Milanović Litre (Chorwacja), Rafał Bochenek, Marta Kubiak, Daniel Milewski, Sylwester Tułajew.

Źródło:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/v4Komunikat.xsp?documentId=AA3AD6AA7B0CF827C1258760005EAF18&term=9

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"