SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata: Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Portugalią. 13.03.2022 r. godz. 18:00, Książnica Pomorska, Szczecin

Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zapraszają w piątek 13 maja 2022 r. o godz. 18:00 do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (ul. Podgórna 15/16) do Sali im. Zbigniewa Herberta na debatę pod tytułem “Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie w 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Portugalią”.

Dokładnie 13 maja 2022 roku mija 100 lat od dnia, w którym Polska i Portugalia nawiązały oficjalne kontakty dyplomatyczne. Podczas II wojny światowej Portugalczycy udzielili ogromnego wsparcia Polakom przebywającym na emigracji. W latach powojennych, kiedy w Polsce panował komunizm, a w Portugalii – reżim Salazara, wzajemne stosunki znacznie były chłodniejsze. Powróciliśmy na nowo do rozmów w 1975 r.

Nie bez znaczenia są również osobiste fascynacje i przyjaźnie, które nawiązują się pomiędzy ludźmi w wyniku podróży – Polaków do kraju sardynki, i Portugalczyków do krainy białego orła. W ich wyniku powstają w Polsce festiwale, stowarzyszenia, spotkania literackie i inne wydarzenia związane z kulturą Portugalii. Podobnie dzieje się w Portugalii, gdzie Polska staje się coraz bardziej znana i lubiana.

W piątkowy wieczór Polska i Portugalia nie będą leżały na dwóch krańcach Europy, tylko zasiądą obok siebie, porozmawiają serdecznie o tym, co je łączy, przypomną o ciekawych i nieznanych wydarzeniach z przeszłości, oraz wypiją toast za kolejne 100 lat wspólnej historii.

Wieczór uświetnią zacni goście:

  • Luís Manuel Ribeiro Cabaço – Ambasador Portugalii w Polsce,
  • Arkadiusz Radwan – zastępca dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ RP,
  • dr Artur Staszczyk – doradca Wojewody Zachodniopomorskiego ds. międzynarodowych i pamięci,
  • Jose Carlos Dias – przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie.

O historii współpracy Polski i Portugalii opowiedzą autorzy książki  „Na wolność przez Lizbonę. Ostatnie okręty polskich nadziei”

  • Adam Grzybowski
  • Jacek Tebinka

Całość dyskusji poprowadzi Pani Marta Płachta ze Stowarzyszenia Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” oddział w Szczecinie.

Zapraszamy serdecznie

WSTĘP WOLNY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"