SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Zapraszamy na relację z debaty “Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie…” 13 maja 2022 r.

Zapraszamy na debatę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie w dniu 13 maja 2022 r. o godz. 18:00 do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w sali im. Zbigniewa Herberta pt.:

Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie w 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Portugalią”.

Dokładnie 13 maja 2022 roku mija 100 lat od dnia, w którym Polska i Portugalia nawiązały oficjalne kontakty dyplomatyczne.

Podczas II wojny światowej Portugalczycy udzielili ogromnego wsparcia Polakom przebywającym na emigracji.

W latach powojennych, kiedy w Polsce panował komunizm, a w Portugalii – reżim Salazara, wzajemne stosunki znacznie były chłodniejsze. Powróciliśmy na nowo do rozmów w 1975 r. Nie bez znaczenia są również osobiste fascynacje i przyjaźnie, które nawiązują się pomiędzy ludźmi w wyniku podróży – Polaków do kraju sardynki, i Portugalczyków do krainy białego orła. W ich wyniku powstają w Polsce festiwale, stowarzyszenia, spotkania literackie i inne wydarzenia związane z kulturą Portugalii. Podobnie dzieje się w Portugalii, gdzie Polska staje się coraz bardziej znana i lubiana. W ten piątkowy wieczór Polska i Portugalia nie leżały na dwóch krańcach Europy, tylko były bardzo blisko siebie. Rozmawialiśmy serdecznie o tym, co nas łączy, przypomnieliśmy o ciekawych i nieznanych wydarzeniach z przeszłości i złożyliśmy sobie życzenia na następne dobre 100 lat wspólnej historii.

Wieczór uświetnili zacni goście:

• Luís Manuel Ribeiro Cabaço – Ambasador Portugalii w Polsce,

• prof. Arkadiusz Radwan – zastępca dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ RP,

• dr Artur Staszczyk – doradca Wojewody Zachodniopomorskiego ds. międzynarodowych i pamięci,

• Jose Carlos Dias – przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie.

O historii współpracy Polski i Portugalii opowiedzieli autorzy książki „Na wolność przez Lizbonę. Ostatnie okręty polskich nadziei”

• red. Adam Grzybowski

• prof. Jacek Tebinka

Spotkanie otworzyli: Marta Płachta ze Stowarzyszenia “My Lisbon Story” i Mieczysław Podsiadło koordynator RODM w Szczecinie.

Całość dyskusji poprowadziła Pani Marta Płachta ze Stowarzyszenia Miłośników Portugalii „My Lisbon Story” Oddział w Szczecinie.

Relacja z debaty dostępna jest na naszym kanale na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=-6XzJmatX7c i na naszej stronie w zakładce Multimedia/Filmy

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"