SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.” – J. Piłsudski

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego podczas uroczystości Dnia Niepodległości.

11 listopada to wspólne święto wszystkich Polek i Polaków. Nasze święto. To dzień w którym wspominamy wytrwałość i bohaterstwo naszych przodków, którzy budowali polską tożsamość i państwowość mimo trudnej historii. Dziś szczególnie, widząc zbrodniczą i bezpodstawną agresję Rosji na niepodległość Ukrainy, doceniamy i podkreślamy, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Musimy te wartości pielęgnować, pamiętać o nich i bronić ich na każdym kroku, ponieważ to one są podstawą polskości i dorobkiem naszym, naszych przodków i naszych potomków. To właśnie miłość do wolności i niepodległości tworzy ciągłość i dumę naszego narodu.

Dziś, w suwerennej i demokratycznej Polsce, wspólnymi siłami budujemy to, o co walczyli przez wieki nasi przodkowie – wolną Polskę.

– Dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach, po prostu być gospodarzami we własnym domu – zaznaczył szef rządu.

Święto Niepodległości to święto podniosłe, ale przede wszystkim radosne

Premier Mateusz Morawiecki zwraca się dziś do wszystkich Polek i Polaków, abyśmy spędzili nasze święto narodowe w sposób radosny, ciesząc się z tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, którą kochamy. Cieszmy się, że jesteśmy Polakami.

– W naszym kraju, jak w rodzinie – każdy z nas jest różny – ale pod biało-czerwoną flagą potrafimy być jednością. I kiedy patrzę zwłaszcza na dzieci, które śpiewają hymn i machają flagami to wiem, że Polska nam się udała. Nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i warto pracować – powiedział premier.

Szef rządu podkreśla, że właśnie w Święto Niepodległości powinniśmy pielęgnować pamięć, ale również okazać radość. Wywieśmy biało-czerwoną flagę, spędźmy dzień z bliskimi i nie wstydźmy się mówić za co kochamy naszą Ojczyznę.

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"