SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata #RODMonline w ramach cyklu Kolokwia Ottoniańskie „Polak w Niemczech – w świecie mitów i stereotypów”, 15.12.2022 godz. 20:00

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Radio Szczecin zapraszają 15 grudnia 2022 r. o godz. 20:00 na debatę #RODMonline w ramach cyklu Kolokwia Ottoniańskie pod tytułem „Polak w Niemczech – w świecie mitów i stereotypów”.

Stereotypowe myślenie o Polakach w Niemczech czy o Niemcach w Polsce są wciąż bardzo mocno zakorzenione. Czy te stereotypy mają wpływ na nasze dwustronne stosunki oficjalne i nasze prywatne odnoszenie się do siebie nawzajem. Czy w świetle wciąż odkrywanych, nawet w ostatnim czasie prawdach o Polakach i Niemcach te mity i stereotypy maja jeszcze jakiekolwiek uzasadnienie.     Czy jesteśmy w stanie te stereotypy i mity o sobie i w sobie przewalczyć?

Na te i inne pytania postarają się w dyskusji odpowiedzieć:

  • Grzegorz Piotr Kucharczyk – profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN (w latach 2005–2016 kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich Instytutu Historii PAN w Poznaniu) oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Członek Rady Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Członek Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Kucharczyk

  • Dr Krzysztof Rak – historyk dyplomacji i filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Doktor nauk historycznych. W latach 90. był urzędnikiem w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2006-2008 był członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W latach 2007–2009 pracował w TVP, w tym jako szef „Wiadomości”. Od drugiej połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną (tematyka międzynarodowa).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Rak_(historyk)

  • dr Wojciech Lizak – historyk, prawnik, , antykwariusz, dr nauk historycznych, znawca historii Szczecina i Ziem Zachodnich. Działacz podziemnych struktur „Solidarności”. Właściciel Antykwariatu Wu-eL i Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w którym prezentuje dokumenty i artefakty dotyczące historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.

https://bip.um.szczecin.pl/chapter_131050.asp?soid=8F07ED74F7D24530B703111D1EF8675F

  • prowadzenie red. Piotr Kobalczyk – kierownik Redakcji Publicystyki Radia Szczecin

Debata jest rezultatem merytorycznej współpracy Radia Szczecin, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie w zakresie wzajemnych stosunków polsko-niemieckich i europejskich na przestrzeni 1000 lat współistnienia oraz najbardziej aktualnych problemów polityki i gospodarki dotykających Polski i region Pomorza Zachodniego

Debata do wysłuchania na antenie Radia Szczecin:

92.0 i 94.4 MHz – Szczecin

98,7 MHz – Kołobrzeg

106,3 MHz – Świnoujście

oraz online na stronie internetowej Radia Szczecin: www.radioszczecin.pl

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"