SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Książka Lost in Europe on Wednesday zdobyła Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galizia 2024 za śledztwo w sprawie zaginięcia ponad 50 000 nieletnich migrantów bez opieki.

Śledztwo w sprawie zaginionych nieletnich migrantów bez opieki wygrywa Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galizii 2024

Książka Lost in Europe on Wednesday zdobyła Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galizia 2024 za śledztwo w sprawie zaginięcia ponad 50 000 nieletnich migrantów bez opieki.

Czwartą edycję nagrody dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii wygrała praca śledcza Zagubieni w Europie

Śledztwo przeprowadzone przez media z Niemiec, Włoch, Grecji, Holandii, Belgii, Irlandii i Wielkiej Brytanii wykazało, że co najmniej 51 433 nieletnich migrantów bez opieki zaginęło po przybyciu do krajów europejskich w latach 2021–2023.

W uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w Sali Prasowej im. Daphne Caruany Galizii Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, wzięli udział: przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, wiceprzewodnicząca odpowiedzialna za nagrodę Pina Picierno oraz przedstawiciele niezależnego ogólnoeuropejskiego jury nagrody.

Prezydent Metsola powiedział: „Dziedzictwo Daphne Caruana Galizia trwa poprzez pracę dziennikarzy, którzy żyją, aby mówić prawdę i odmawiają milczenia. Ich walka o sprawiedliwość zwycięża nad groźbami, które próbują podważyć ich ważną pracę. Wolność prasy nie podlega negocjacjom. Siedem lat po zabójstwie Daphne nadal czcimy jej pamięć nagrodą, która przypomina nam o długoletnim zaangażowaniu tego Parlamentu w te podstawowe wartości”.

Między 3 maja a 31 lipca 2024 r. setki dziennikarzy z 27 krajów UE przesłało swoje historie do rozpatrzenia. Trzynaście z 318 zgłoszeń zostało zakwalifikowanych przez jury przed wyborem zwycięzcy.

O zwycięskiej historii

Raport Lost in Europe ujawnił szokującą prawdę: od 2021 r. każdego dnia po przybyciu do Europy znikało średnio 47 dzieci.

Dane zebrane przez Lost in Europe w 31 krajach europejskich, w tym w Austrii, Niemczech i Włoszech, ujawniają, że zaginęły dziesiątki tysięcy dzieci imigrantów.

Trwające kilka miesięcy śledztwo wykazało, że liczba zaginionych dzieci imigrantów może być jeszcze wyższa, ponieważ niespójna dokumentacja i brak gromadzenia danych przez niektóre kraje przyczyniają się do znacznych luk w raportowaniu.

Najnowsze dochodzenie opiera się na badaniu Lost in the Europe z 2021 r., które wykazało, że w latach 2018–2020 w Europie zaginęło ponad 18 000 dzieci migrantów.

Jak zauważył Aagje Ieven, Sekretarz Generalny Missing Children Europe, ustalenia te stanowią prawdopodobnie jedynie „wierzchołek góry lodowej”, gdyż w Europie znika coraz więcej dzieci-migrantów w alarmującym tempie, a wiele z nich może paść ofiarą handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.

Partnerami wydawniczymi w tym badaniu byli: De Standaard (Belgia), Small Stream Media (Holandia), RBB (Niemcy), Knack (Belgia), ANSA (Włochy), Domani (Włochy), CNN (Wielka Brytania/USA) , VRT (Belgia), Ε fimerida ton Syntakton (Grecja) , The Journal (Irlandia), Tagesschau (Niemcy) i NRC (Holandia) .

O nagrodzie

Nagrodę im. Daphne Caruany ustanowiono decyzją Prezydium Parlamentu Europejskiego w grudniu 2019 r. jako hołd dla Daphne Caruany Galizii, maltańskiej dziennikarki śledczej zajmującej się zwalczaniem korupcji i blogerki, która zginęła w zamachu bombowym w samochodzie w 2017 r.

Nagroda przyznawana jest co roku (w rocznicę zamachu na Daphne Caruanę Galizię) za wybitne dziennikarstwo, które promuje lub broni podstawowych zasad i wartości Unii Europejskiej, takich jak godność człowieka, wolność, demokracja, równość, rządy prawa i prawa człowieka.

Profesjonalni dziennikarze i zespoły profesjonalnych dziennikarzy dowolnej narodowości mogą przesyłać dogłębne teksty, które zostały opublikowane lub wyemitowane przez media z siedzibą w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem jest wsparcie i podkreślenie znaczenia profesjonalnego dziennikarstwa w ochronie wolności, równości i szans.

Niezależne jury składa się z przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich UE oraz przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.

Nagroda i kwota nagrody pieniężnej w wysokości 20 000 euro są dowodem silnego poparcia Parlamentu Europejskiego dla dziennikarstwa śledczego i wolnej prasy.

Poprzedni zwycięzcy

2021 – „ Projekt Pegasus ”, koordynowany przez Forbidden Stories

2022 – Dokument „Republika Środkowoafrykańska pod wpływami Rosji” Clémenta Di Roma i Carol Valade ( ARTE/France24/Le Monde )

2023 – Wspólne śledztwo w sprawie katastrofy statku z migrantami w Pylos ( Solomon , we współpracy z Forensis , StrgF/ARD i The Guardian )

Kim była Daphne Caruana Galizia?

Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką, blogerką i działaczką antykorupcyjną, która szeroko relacjonowała korupcję, pranie pieniędzy, przestępczość zorganizowaną, sprzedaż obywatelstwa i powiązania rządu Malty z Panama Papers. W wyniku nękania i gróźb została zamordowana w wyniku wybuchu bomby samochodowej 16 października 2017 r. Oburzenie wywołane sposobem, w jaki władze prowadziły śledztwo w sprawie jej morderstwa, ostatecznie doprowadziło do rezygnacji premiera Josepha Muscata. Krytykując niedociągnięcia w śledztwie, w grudniu 2019 r. posłowie do PE wezwali Komisję Europejską do podjęcia działań .

 

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20241018IPR24759/investigation-into-missing-migrant-children-wins-2024-journalism-prize

Daphne Caruana Galizia Prize for Journalism – Award Ceremony

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"