SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Relacja z Debaty “Unia Europejska – dylematy rozwoju integracji europejskiej w kontekście przemian zachodzących we współczesnym świecie”.

Zapraszamy na relację z debaty: Unia Europejska – dylematy rozwoju integracji europejskiej w kontekście przemian zachodzących we współczesnym świecie.

W trakcie debaty poruszamy następujące tematy:

1. Rozszerzenie Unii Europejskiej.

Jakie są możliwości rozszerzenia Unii Europejskiej w najbliższych i dalszych latach. Chodzi o Bałkany Zachodnie (Albania, Bośnia i Hercegowiny, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia), Ukrainę, Mołdawię, Armenię, Gruzję(?) – szczególnie po informacjach o zawieszeniu przez Gruzję negocjacji akcesyjnych. Czy warto o to zabiegać, czy warto włączać kraje, które nie spełniają warunków wejścia do UE? Czy w dobie kryzysu na świecie nie będzie to zbyt wielkie obciążenie, przede wszystkim finansowe, dla UE? Czy z kolei zbyt długie oczekiwania na akcesję nie będzie wręcz odstraszające dla poszczególnych krajów – casus Turcja? Czy nie będzie to wręcz zachęta dla tych krajów aby ulec dominacji Rosji i wejść do BRICS? Niedawno, szczyt w Kazaniu ogłoszony został przez Rosje jako wielki sukces i przyjęto w jego skład nowych członków.

2. Co dalej z Paktem Migracyjnym.

Czy uchwalony Pakt Migracyjny, na który Polska również się zgodziła, jest w stanie rozwiązać kryzys migracyjny w Europie? Czy założona w tym Pakcie obowiązkowa „solidarność” jest rozwiązaniem problemów migracyjnych, czy tylko je spotęguje? A może jest to tylko przerzucenie kłopotów z migrantami z krajów, które najbardziej te kłopoty dotykają na kraje, które do tej pory tego unikały? Czy nie jest to też „woda na młyn” Rosji i Białorusi jako element „wojny hybrydowej”? Jak powinna zareagować Unia na zapowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa o zakończeniu liberalnej polityki migracyjnej w USA i relegowaniu około 20 mln nielegalnych imigrantów z USA? Jak to wpłynie na kryzys migracyjny w Europie?

3. Zielony Ład i jego konsekwencje dla gospodarki unijnej.

Czy przy bardzo drastycznym zaostrzeniu wymagań Zielonego Ładu dla rolnictwa i energetyki, a już prawdopodobnie niedługo dla transportu i budownictwa? Czy coraz szersze wprowadzanie dla kolejnych branż opłat ETS nie jest samoograniczaniem gospodarki i wypychaniem tych branż poza Unię? Przy zapowiedziach znowu prezydenta elekta Ronalda Trumpa o wycofaniu się z Porozumienia Paryskiego, a przy zapowiedziach za strony Chin i Indii o zwiększeniu wydobycia węgla i paliw kopalnych, również Rosji, sprawia, że Unia staje się coraz mniej konkurencyjna szczególnie przez koszty energii? Szczególnie mocno widać to po fali protestów rolniczych, które przewinęły się przez całą Europę, w tym przez Polskę. Czy tak restrykcyjne prawo ma szansę być zmienione w nowym Parlamencie Europejskim?

4. Bezpieczeństwo Unii w dobie wojny na Ukrainie.

Czy zgoda obecnego prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu do atakowania celów na terenie Rosji grozi taką eskalacją wojny, która może fizycznie zagrozić krajom unijnym, szczególnie tym graniczącym z Rosją w tym również Polsce? Czy odpowiedzią nie powinny być działania Unii w celu zwiększenia produkcji broni i amunicji? Czy odpowiedzią na agresywne działania Rosji są powtarzające się próby tworzenia Korpusu Europejskiego czyli wojska Unii Europejskiej? Czy jest to konieczność czy tylko chęć niektórych krajów do uniezależnienia się Unii od dominacji USA w NATO? Czy działania Rosji w zakresie dezinformacji i uderzające w różne aspekty bezpieczeństwa cybernetycznego mogą zagrozić bezpieczeństwu Unii w zakresie gospodarczym, żywnościowym, a także o czym się często mówi w zakresie prawidłowości przeprowadzonych wyborów na różnych szczeblach i krajach.

5. Jaka Unia?

Jakiej Unii chcą jej mieszkańcy? Czy chcą Europy Ojczyzn czy federalizacji Unii Europejskiej? Czy Konferencja o Przyszłości Europy dała odpowiedź na to pytanie? W jakim kierunku pójdzie Parlament Europejski, którego przewodniczącą jest ponownie Roberta Metsola i właśnie w ostatnich dniach wybrana Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele.

W debacie udział wzięli:

prof. dr hab. Janusz Ruszkowski – Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US, kierownik Katedry Studiów Międzynarodowych i Europejskich.

dr hab. Marek Żurek, prof. US, Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US.

dr Artur Staszczyk, prof. US – Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US, konsultant RODM w Szczecinie.

Prowadzenie:

mgr Mieczysław Podsiadło – koordynator RODM w Szczecinie.

Debata została zorganizowana we współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie z Uniwersytetem Szczecińskim i Telewizją Uniwersytetu Szczecińskiego “Uniwizja”

Zapraszamy

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"