SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

PRELEKCJA – ZNACZENIE GENERAŁA HALLERA W NAJNOWSZEJ HISTORII POLSKI – dr Jan Engelgard – LO im. Bolesława Chrobrego, GRYFICE 22.10.2019 godz. 11:45

Zapraszamy na prelekcję dra Jana Engelgarda “Znaczenie generała Józefa Hallera w najnowszej historii Polski”, która odbędzie się 22 października 2019 r. o godz. 11:45 w LO im Bolesława Chrobrego, ul. Wałowa 18 w Gryficach.

W Polsce Niepodległej egzystowały obok siebie dwie legendy wodzów-żołnierzy: Józefa Piłsudskiego (1867-1935) i Józefa Hallera (1873-1960). Był czas, że legenda „Błękitnego Generała” miała nawet przewagę nad legendą Piłsudskiego. Ostatecznie walkę o rząd dusz wygrał Piłsudski, między innymi dlatego, że po 1926 roku uzyskał wsparcie coraz sprawniejszej i potężnej machiny Państwa.

Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa prezentowana w holu wejściowym do Liceum pt. „Generał Józef Haller i jego żołnierze”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w ramach programu edukacyjnego „100 na 100” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – składa się z 30 plansz, na których zgromadzono bogaty materiał ikonograficzny i informacyjny.  Możemy obejrzeć nierzadko unikatowe fotografie i plakaty ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Powstały one w okresie pierwszej wojny światowej, lecz także ukazują Generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Obok Generała uwiecznieni zostali na nich żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Szczególną uwagę twórcy wystawy zwrócili na rolę Generała w przejęciu przez Polskę Pomorza i wybrzeża Bałtyku (legendarne Zaślubiny z Morzem) oraz w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Zapraszamy serdecznie

WSTĘP WOLNY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"