Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zaprasza 29 kwietnia 2021 r. (czwartek) o godzinie 19:00 na debatę #RODMonline pt.: „Czy samorząd jest gotowy na demokrację deliberatywną?”
Czy istnieje alternatywa do powszechnie obecnie obowiązującej w wielu krajach demokracji przedstawicielskiej oraz demokracji bezpośredniej, czy wreszcie coraz bardziej popularnej w wielu miejscach demokracji uczestniczącej?
Deliberacja to wymiana i konfrontacja poglądów i argumentów. Z założenia demokracja deliberatywna powinna więc na pierwszym miejscu stawiać “wydeliberowany” w trakcie dyskusji i ścierania się poglądów interes wspólnoty i gotowość człowieka do podporządkowania się mu w imię wyższych celów tej wspólnoty. Czy jesteśmy gotowi w kontrze do demokracji liberalnej na takie wyrzeczenia?
Czy demokracja deliberatywna może być przeciwwagą dla pozostałych form demokracji i czy może być kolejnym sposobem na zwiększenie udziału w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
W trakcie debaty postaramy się omówić i porównać różne formy czy rodzaje demokracji. Spróbujemy również zastanowić się w jaki sposób poszczególne formy demokracji mogą wpłynąć na tworzenie szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego.
Czy samorząd gotowy jest na coraz to nowe formy i wyzwania uczestnictwa społeczeństwa w zarządzaniu dobrem wspólnym jaki są nasze „małe ojczyzny”.
W debacie udział wezmą:
- prof. UAM, dr hab. Magdalena Musiał-Karg, UAM w Poznaniu,
- prof. US, dr hab. Maciej Drzonek – Uniwersytet Szczeciński,
- Robert W. Jankowski – Polskie Forum Klimatyczne, Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu,
- Radosław Adamski – konsultant RODM w Szczecinie, doktorant US.
- prowadzenie – Mieczysław Podsiadło – koordynator RODM w Szczecinie
Debata dostępna będzie na profilu RODM w Szczecinie na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/RODM.Szczecin jako wydarzenie „Czy samorząd gotowy jest na demokrację deliberatywną.” https://fb.me/e/3vuTZmTFQ
Relacja z debaty umieszczona zostanie na kanale RODM Szczecin na Youtube.
Prelegenci debaty:
Prof. UAM dr hab. Magdalena Musiał-Karg
Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Systemów Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w badaniach nad demokracją bezpośrednią oraz wykorzystaniem nowych technologii w systemach demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów wyborczych (e-voting). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się również na problemach związanych z rolą kobiet w przestrzeni publicznej oraz ze współpracą transgraniczną na granicy polsko-niemieckiej.
Od 2020 jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2016-2020 pełniła funkcje prodziekana ds. badań i rozwoju na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Od 10.2020 jest prodziekanem ds. badań i współpracy naukowej.
Jest e koordynatorem działalności Grupy Badawczej „Inicjatywa Helwecka”, której celem są interdyscyplinarne badania nad Konfederacją Szwajcarską. Jest także wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz prezesem Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej. Zasiada także w radzie naukowej Fundacji Akademickiej IPSO ORDO.
Wybrane publikacje:
- Musiał-Karg, M. (2020), Elektroniczne głosowanie w opiniach Polaków. Postawy i poglądy na temat e-voting, UAM-WNPiD, Poznań, ss. 253.
- Lubik-Reczek, N., Kapsa, I., Musiał-Karg, M. (2020), Elektroniczna partycypacja obywatelska w Polsce. Deklaracje i opinie Polaków na temat e-administracji i e-głosowania, UAM-WNPiD, Poznań, ss. 263.
- Kapsa, I., Musiał-Karg, M. (2020), Alternatywne metody głosowania w opiniach Polaków. Postawy i poglądy względem wybranych form partycypacji w wyborach, UAM-WNPiD, Poznań, ss. 265.
- Jańczak J., Musiał-Karg M., Secler B., (2013) Wybory samorządowe na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu i w Wielkopolsce. Granice historyczne i relacje centra-peryferia a zachowania wyborcze, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń, s. 307.
- M. Musiał-Karg (2012), Elektroniczne referendum w Szwajcarii. Wybrane kierunki zmian helweckiej demokracji bezpośredniej, WNPiD UAM, Poznań, ss. 261;
- M. Musiał-Karg (2008), Referendum w państwach europejskich. Teoria, praktyka, perspektywy, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń, ss. 416.
-
Pan mgr inż. Robert W Jankowski – Absolwent Politechniki Wrocławskiej – Prezes Zarządu GłównegoPolskiego Forum Klimatycznego odpowiedzialny za europejski „Green Deal 2050”. Związany zorganizacjami ekologicznymi od połowy lat 60 -tych XX wieku. Organizator debat publicznych ikonferencji typu „Forum Antysmogowe”, „Forum Klimatyczne AKO”, „Forum Permakultury” , atakże działań następczych.Członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
- Mgr Radosław Adamski – konsultant RODM w Szczecinie, doktorant US. Ukończył m.in. studia magisterskie z ekonomii, nauk o rodzinie oraz zarządzania. Absolwent studiów Executive Master of Business Administration. Radny i członek zarządu osiedla Śródmieście-Północ w Szczecinie. Przez szereg lat prowadził zajęcia dla studentów z zakresu m.in teorii polityki, współczesnych systemów politycznych czy też współczesnej myśli ekonomicznej.
ZAPRASZAMY – WSTĘP WOLNY