SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Relacja filmowa z debaty #RODMonline „Ukąszenie Hitlerem w Szczecinie i na Pomorzu zachodnim. Skutki prawnomiędzynarodowe”.

Zapraszamy na relację filmową z debaty #RODMonline, która odbyłą się 2 lutego 2023 roku o godz. 20:00 na antenie Radia Szczecin w ramach audycji Radio Szczecin na Wieczór pod tytułem: „Ukąszenie Hitlerem w Szczecinie i na Pomorzu zachodnim. Skutki prawnomiędzynarodowe”.

Jakie były przyczyny tak dużego poparcia dla Hitlera i NSDAP w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim w wyborach w marcu 1933 roku, wtedy jeszcze w Republice Weimarskiej. Pożar Reichstagu 27–28 lutego 1933 był decydującym krokiem na drodze do pełnego przejęcia władzy w Republice Weimarskiej przez NSDAP i przekształcenia republiki parlamentarnej w monopartyjne policyjne państwo totalitarne. Jakie skutki tak dużego poparcia NSDAP na Pomorzu Zachodnim miało dla losów Niemiec, a w konsekwencji dojścia do pełni władzy Hitlera, również dla Europy i całego świata.

W debacie udział wzięli:

  • prof. Grzegorz Kucharczyk – profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN (w latach 2005–2016 kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich IH PAN w Poznaniu), Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Członek Rady Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Członek Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
  • dr Krzysztof Rak – historyk dyplomacji, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
  • dr Wojciech Lizak – dr nauk humanistycznych, historyk. Ukończył Wydział Prawa UAM w Poznaniu, tytuł doktora uzyskał w 1986 r. Od 1996 właściciel Antykwariatu Wu-eL i domu aukcyjnego działającego m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Od 2017 współzałożyciel organizowanego muzeum poświęconego polskim dziejom Szczecina.
  • dr Wojciech Wichert – dr nauk historycznych. Autor licznych publikacji i wystąpień na temat historii Szczecina i Pomorza w katach nazizmu 1933-1945. Pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie
  • debatę porowadził red. Piotr Kobalczyk – kierownik redakcji publicystyki Radia Szczecin.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"