SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Forum Młodzieży Regionu Morza Bałtyckiego (BSRYF) – aplikacja do 15.04.2023 r.

Forum Młodzieży Regionu Morza Bałtyckiego

Forum Młodzieży Regionu Morza Bałtyckiego (BSRYF) zapewnia młodym ludziom w regionie Morza Bałtyckiego platformę do wyrażania opinii i promuje ich zaangażowanie w organizacje i kształtowanie polityki.

O BSRYF

Forum Młodzieży Regionu Morza Bałtyckiego (BSRYF) stanowi platformę dla młodych osób i przedstawicieli organizacji z regionu Morza Bałtyckiego do wyrażania opinii na temat bieżących kwestii, opowiadając się za znaczącym zaangażowaniem młodzieży w organizacje i instytucje, jednocześnie zachęcając ich do aktywnego udziału w polityce -zrobienie.

Poprzez promowanie otwartości decydentów na obawy i pomysły młodych ludzi oraz wzmacnianie zaufania do kształtowania polityki, a także inkubowanie inicjatyw i projektów kierowanych przez młodzież, BSRYF pomaga w stawianiu czoła wyzwaniom stojącym obecnie przed regionem Morza Bałtyckiego.

Członkowie BSRYF, wspierani przez Radę Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), obejmują organizacje młodzieżowe, takie jak regionalne i krajowe rady młodzieżowe, a także młode osoby, które wraz z innymi zainteresowanymi stronami starają się coś zmienić w BSR.

Jak uczestniczyć

BSRYF jest otwarty dla wszystkich organizacji i sieci panbałtyckich, krajowych i regionalnych rad młodzieżowych oraz organizacji młodzieżowych w regionie Morza Bałtyckiego. Do udziału uprawnione są również osoby lub grupy zaangażowane w działania związane z zakresem i celem forum.

W zależności od Twojej dyspozycyjności i motywacji istnieje kilka poziomów uczestnictwa w BSRYF:

  • Prosty członek BSRYF.  Aby zostać członkiem BSRYF, wystarczy się zarejestrować. Będziesz wtedy otrzymywać regularne aktualizacje i informacje o BSRYF oraz wydarzeniach i inicjatywach związanych z młodzieżą w regionie Morza Bałtyckiego. Ponadto, jeśli masz od 16 do 30 lat i mieszkasz w jednym z obecnych państw członkowskich RPMB lub jesteś jego obywatelem, możesz również głosować w wyborach BSRYF.
  • Członek Komitetu Reprezentantów Młodzieży BSRYF (CYR). Członkowie CYR wybierani są podczas Zgromadzenia Wyborczego BSRYF, które odbywa się raz w roku, zazwyczaj późną wiosną. Członkostwo jest otwarte dla młodych ludzi w wieku 16-29 lat mieszkających w jednym z obecnych państw członkowskich RPMB lub będących jego obywatelami.
  • Członek Grupy Sterującej BSRYF (SG) – osoby fizyczne. Aby zostać członkiem Grupy Sterującej (SG), kandydaci muszą najpierw zostać pomyślnie wybrani do CYR przed powołaniem do SG.
  • Członek Grupy Sterującej BSRYF (SG) – organizacja. Aby zostać członkiem Grupy Sterującej (SG), zainteresowane organizacje muszą wykazać, że działają w BSR i zgodnie z wartościami RPMB oraz zajmują się tematami dotyczącymi młodzieży.

Okno składania wniosków zostanie zamknięte 15 kwietnia 2023 r.

ZAREJESTRUJ SIĘ JAKO ZWYKŁY CZŁONEK BSRYF

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WYBORY CYR & SG (KWIECIEŃ 2023)

Cele

Ogólnie rzecz biorąc, BSRYF ma na celu stymulowanie znaczącego uczestnictwa młodzieży i współpracy młodzieży w regionie Morza Bałtyckiego. Jego szczegółowymi celami są:

  • Tworzenie możliwości tworzenia sieci kontaktów dla organizacji młodzieżowych, inicjatyw i osób indywidualnych w regionie Morza Bałtyckiego, aby zapewnić szeroką reprezentację i wpływ młodych ludzi aktywnych w regionie,
  • Edukować młodych ludzi na temat podejmowania decyzji w regionie Morza Bałtyckiego, a decydentów na temat tego, w jaki sposób zapewnia się znaczący i wartościowy udział młodzieży,
  • Przekazuj opinie i ułatwiaj komunikację na temat inicjatyw między młodymi ludźmi a decydentami w regionie Morza Bałtyckiego.

Zajęcia

Działalność BSRYF obejmuje:

  • Organizowanie regularnych spotkań networkingowych online
  • Opracowywanie i publikowanie zaleceń dotyczących polityki
  • Organizowanie dorocznego spotkania interesariuszy dla organizacji młodzieżowych
  • Wspieranie prezydencji RPMB w zorganizowaniu Ministerialnego Forum Młodzieży RPMB
  • Koordynowanie wyspecjalizowanych podgrup i młodzieżowych grup roboczych
  • Wspieranie działań w ramach innych forów
  • Wdrażanie strategii komunikacji
  • Prowadzenie badań, analiz i monitoringu zagadnień w zakresie BSRYF

Struktura

BSRYF to otwarty format współpracy młodzieży i znaczącego uczestnictwa młodzieży w regionie Morza Bałtyckiego. Jej organem zarządzającym jest Grupa Sterująca (SG). Komitet Reprezentantów Młodzieży (CYR) jest jej organem ustawodawczym, opracowującym propozycje swojej pracy nad kluczowymi tematami i priorytetami RPMB.

Komitet Reprezentantów Młodzieży (CYR) – organ ustawodawczy

Komitet Reprezentantów Młodzieży (CYR) jest organem ustawodawczym BSRYF, badającym nowe perspektywy i polityki dotyczące głównych tematów RPMB, ułatwiającym udział młodzieży i promującym działalność BSRYF. CYR składa się z minimum 10 i maksymalnie 20 osób w wieku od 16 do 29 lat. CYR wybiera własnego przewodniczącego i współprzewodniczącego oraz innych właściwych urzędników, a także powołuje swoich przedstawicieli do Grupy Sterującej. Rolą CYR jest badanie nowych perspektyw i polityk dotyczących głównych tematów RPMB, ułatwianie udziału młodzieży i promowanie działań BSRYF.

Grupa Sterująca (SG) – organ wykonawczy

BSRYF jest zarządzany przez swój organ wykonawczy, Grupę Sterującą (SG). Składa się z pięciu osób, a mianowicie trzech przedstawicieli BSRYF CYR oraz dwóch przedstawicieli organizacji i sieci partnerskich BSRYF. Grupa Sterująca jest powoływana co roku przez CYR.

Rola RPMB

Aby zachować pewną elastyczność i zapewnić, że jest ukierunkowana na młodzież, BSRYF nie jest osadzony w oficjalnej strukturze RPMB.

Sekretariat RPMB wykonuje jednak zadania administracyjne w ramach Sekretariatu RPMB i punktu koordynacyjnego BSRYF, w ścisłej współpracy z Prezydencją RPMB i Komitetem Wyższych Urzędników RPMB (CSO), który pełni ogólną rolę doradczą i nadzorczą.

BSRYF jest zinstytucjonalizowanym następcą Baltic Sea Youth Platform (BSYP), kierowanego przez CBSS projektu dotyczącego znaczącego uczestnictwa młodzieży, który zakończył się w 2022 roku.

Kluczowe dokumenty

Mandat

Zaangażowanie młodych ludzi w rozwój regionu Morza Bałtyckiego zostało podkreślone w Ministerialnej Deklaracji RPMB  Wizja dla regionu Morza Bałtyckiego do 2030 r. – Deklaracja Wilno II , o następującej treści:

„Młodzi ludzie uczestniczą i są reprezentowani w znaczący sposób w instytucjach i procesach decyzyjnych, dając impuls wysiłkom na rzecz stworzenia bardziej odpornego, równego pod względem płci i bezpiecznego regionu”.

 

Kontakt

Aline Mayr, koordynator projektu CBSS ds. młodzieży, tożsamość regionalna, e-mail:  young@cbss.org

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"