SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata #RODMonline Przystanek Historia – Polacy ratujący Żydów “Generał Anders i Armia Polska na Wschodzie” 30.03.2023 r. godz. 17:30.

#PrzystanekHistoriaSzczecin

📢 Zapraszamy na kolejne spotkanie z historią z cyklu Przystanek Historia – Polacy ratujący Żydów w najbliższy czwartek 30 marca 2023 r. o godz. 17.30 w Centrum Posejdon na pl. Brama Portowa 1.

30 marca 2023 r. w Przystanku Historia w Szczecinie Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wraz z Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie gościć będą profesorów Jerzego Kirszaka, Bogusława Polaka oraz Michała Polaka, autorów albumu  “

🔹Generał Władysław Anders zajął trwałe miejsce w panteonie narodowym wśród najwybitniejszych wodzów polskich XX w. Sławę przyniosła mu kampania włoska trwająca kilkanaście miesięcy. Droga do chwały wiodła przez I Korpus Polski w Rosji, powstanie wielkopolskie, wojnę z bolszewikami, boje wrześniowe 1939 r. Znaczyły ją Krzyże Walecznych, Virtuti Militari i liczne rany odniesione w walce.

Wielu jego zwycięstwom nie towarzyszył bitewny zgiełk, ale ich waga była nie mniejsza od tych orężnych, choćby wyprowadzenie z nieludzkiej ziemi armii wraz z tysiącami dzieci i kobiet. Ważną częścią tej historii jest też wyprowadzenie z terenu ZSRR około 3000 Żydów (w tym wielu jako żołnierze I Korpusu Polskiego), którzy pozostali w Palestynie i stali się zalążkiem, powstałego już po II wojnie światowej, państwa Izrael.

Do końca życia pozostał strażnikiem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Ostatni raz wystąpił publicznie w 1970 r., w 30. rocznicę mordu popełnionego przez NKWD. Po 1945 r. przyszło mu jeszcze przez ćwierć wieku toczyć zmagania na emigracji. Generał stał się jednym z symboli walki i niezłomnego trwania – wbrew realiom politycznym – przy idei suwerenności Polski.

Zapraszamy

WSTĘP WOLNY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"