SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata „Antypolska polityka w Związku Sowieckim w latach 1917-1939″, wystawa „Antypolski plakat w Sowietach” 10.08.2023 r., Kołobrzeg

ANTYPOLSKI PLAKAT W SOWIETACH – POLACY W  ZWIĄZKU SOWIECKIM 1917 – 1939

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu oraz Antykwariat „Wu-eL” w Szczecinie serdecznie zapraszają 10 sierpnia 2023 r. o godz. 18:00 do siedziby Muzeum Partia Colbergiensis w podziemiach ratusza w Kołobrzegu (ul. Armii Krajowej 12, 78-100 Kołobrzeg) na wernisaż wystawy „Antypolski plakat w Sowietach”. Przedmiotem wystawy będą plakaty, ulotki, zdjęcia z okresu 1917 -1939 prezentujące jednoznacznie antypolskie nastawienie władzy radzieckiej do Polaków i Polski określanej jako „bękart Europy”.  Warto zaznaczyć, że wystawy tego rodzaju nie było dotąd prezentowanej w Polsce. Autorem wystawy jest dr Wojciech Lizak.

Po otwarciu wystawy, odbędzie się debata pt. „Antypolska polityka w Związku Sowieckim w latach 1917-1939″. Uczestnikami debaty będą historycy, którzy od lat zajmują się dziejami Polaków w Sowietach: prof. Nikołaj Iwanow, dr Wojciech Lizak oraz dr Maciej Maciejowski. Prowadzenie Robert Maziarz.

Uczestnicy debaty:

  • prof. Nikolaj Iwanow (także: Mikołaj Iwanow) – były radziecki dysydent pochodzenia białoruskiego, profesor nauk humanistycznych oraz profesor nadzwyczajny historii Polski na Uniwersytecie Opolskim. Najbardziej znany z prac i wypowiedzi na temat operacji polskiej NKWD dokonanej w latach 1937–1938 na podstawie Rozkazu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych Nikołaja Jeżowa.
    W latach 70. był związany z kolportującym wydawnictwa niezależne środowiskiem opozycyjnym z Moskwy. Na przełomie 1979 i 1980 r. był uczestnikiem formowania Grupy Młodych Socjalistów w ZSRR. Autor „Odezwy Komitetu założycielskiego wolnych związków zawodowych w ZSSR” na I Zjazd „Solidarności”, która doprowadziła do powstania słynnego Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej. W latach 1981–1989 jako jedyny obywatel sowiecki był aktywnym działaczem podziemnej „Solidarności”, autor dziesiątków artykułów w wydawnictwach drugiego obiegu, głównie w „Biuletynie Dolnośląskim” i „Solidarności Walczącej”. Pod pseudonimem „Polak z-za Buga” drukował się również w paryskiej „Kulturze”. W 1984 zamieszkał w Polsce, gdzie współpracował z Solidarnością Walczącą Kornela Morawieckiego. W 1989 r. nawiązał współpracę z Radiem Wolna Europa – przez piętnaście lat pracował w jego sekcjach białoruskiej i kaukaskiej. Honorowy członek „Związku Polaków na Białorusi”. Założyciel wrocławskiego oddziału „Wspólnoty Polskiej”. Wiceprezes oddziału przez dwie kadencje. Od roku 2009 przewodniczący zarządu Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą”. Autor wielu książek z historii Związku Sowieckiego i losów Polaków w ZSRR. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 r. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Iwanow_(historyk) 02.08.2023 r. godz. 20:42).
  • dr Wojciech Lizak – historyk i prawnik, dr nauk humanistycznych. Ukończył Wydział Prawa UAM w Poznaniu, tytuł doktora uzyskał w 1986 r. Pracował w Prokuraturze Wojewódzkiej w Szczecinie, w Instytucie Zachodniopomorskim, w Instytucie Nauk Ekonomicznych Politechniki Szczecińskiej. W latach 1990-1993 sekretarz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Szczecinie. W 1990-1994 członek Rady Miejskiej w Szczecinie, w 1991-1993 współzałożyciel i dyrektor ds. programowych w Radiu „As” i telewizji „Morze”. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Szczecińskiego. W 1980-1981 aktywny działacz regionalnych i krajowych tzw. struktur poziomych, będących w opozycji do aparatu PZPR. Współorganizator strajku na Politechnice Szczecińskiej przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego 13-15 XII 1981. Represjonowany i pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. W stanie wojennym współpracownik grupy opozycyjnej o nazwie Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny.  Autor artykułów do niezależnych czasopism: „Obraz”, „Bis”, „Aspekty”, „Jedność”, „Res Publica”, „Więzi”, „Tygodnik Powszechny” oraz w prasie emigracyjnej. W 2018 nagrodzony medalem Wolności i Solidarności. Od 1996 właściciel Antykwariatu Wu-eL i domu aukcyjnego działającego m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Od 2017 współzałożyciel organizowanego muzeum poświęconego polskim dziejom Szczecina i Pomorza.
  • dr Maciej Maciejowski – historyk, doktor nauk humanistycznych. Współpracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie w latach 206-2019. Od 2019 r. nauczyciel historii w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Publicysta dwumiesięcznika “W Sieci Historii”. Współtwórca Centrum Dialogu PRZEŁOMY w Szczecinie. Autor 7 książek i 70 artykułów naukowych, popularnonaukowych i recenzji. Ostatnio opublikował książkę: “Sprawcy operacji (anty)polskiej 1937-1938. Szkice i biogramy (2021).

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Przygoda z Historią”, współorganizowanego z Gminą Miasto Kołobrzeg.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezeńców” w Kołobrzegu zaprasza serdecznie na uroczystość odsłonięcia pomnika w dniu 11 sierpnia 2023 r. Program uroczystości:

  • Godz. 10:00 Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha (ul. św. Wojciecha 7 w Kołobrzegu) celebrowana przez ks. bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego.
  • Godz. 11:00 uroczystość odsłonięcie Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezeńców” z honorowym udziałem Wojska Polskiego.
  • Miejsce: ul. 6 Dywizji WP (na przeciwko Miejskiego Zakładu Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska)
  • powitanie przybyłych
  • poświęcenie Pomnika
  • odsłonięcie Pomnika
  • przemówienia okolicznościowe
  • składanie wieńców i kwiatów.

Równocześnie informujemy, że  w dniach 20.07-20.08.2023 r. dostępna jest wystawa IPN „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938” Miejsce: Skwer Pionierów w Kołobrzegu (alejka przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Wykorzystano grafikę:

Żołnierz Armii Czerwonej witany z radością przez „wyzwolonego” polskiego chłopa podczas II wojny światowej. „Nasza armia to armia, która wyzwala robotników”. J. W. Stalin

Źródło: www.wikimedia commons / domena publiczna

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"