Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin zapraszają w piątek 1 września 2023 r. o godzinie 13:00 do Studia S-1 Polskiego Radia Szczecin na debatę RODMonline w ramach cyklu Kolokwia Ottoniańskie pt. „Reparacje dla Polski od Niemiec – stan aktualny”.
Jest to swoista kontynuacja debaty, jaką RODM w Szczecinie wspólnie z Radiem Szczecin zorganizował bezpośrednio po ogłoszeniu Raportu rok temu 1 września 2022 r. Zapis tej debaty znajduje się na kanale RODM na YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=ibLT0Kh_q4Q).
W tym roku chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom stan wiedzy o stratach wojennych Polski podczas II wojny światowej i stan dochodzenia odszkodowań dla Polski od Niemiec w rok po ogłoszeniu Raportu.
W debacie udział wezmą:
- Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski.
- Dr Tomasz Luterek, politolog, prawnik, a także biegły sądowy specjalizujący się w wycenie nieruchomości przejętych przez państwo w latach 1944-1989. Główny Specjalista Pionu Badawczego Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie. Autor licznych prac z zakresu historii i czasów współczesnych. Współautor ogłoszonego 1.09.2022 r. „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej 1939-1945”.
- Dr Wojciech Wichert, dr nauk historycznych. Autor licznych publikacji i wystąpień na temat historii Szczecina i Pomorza w latach nazizmu 1933-1945. Pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
- Dr Wojciech Lizak, historyk i prawnik, muzealnik i antykwariusz, dr nauk humanistycznych, miłośnik i pasjonat historii Szczecina i Pomorza. Założyciel i właściciel Antykwariatu Wu-eL i domu aukcyjnego oferującego artefakty dotyczące historii Polski i Szczecina. Od 2017 współzałożyciel organizowanego muzeum poświęconego polskim dziejom Szczecina i Pomorza.
- Debatę poprowadzi redaktor Piotr Tolko z Radia Szczecin.
Debata jest rezultatem współpracy Radia Szczecin, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Kurii Arcybiskupiej w Szczecinie, Szczecińskiego Towarzystwa Dialogu o Prawie, Klubu Mickiewicza w Szczecinie, Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie pod wspólną nazwą „Kolokwia Ottoniańskie”. Celem szeregu debat jest upamiętnienie 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu oraz jej wpływ na kształtowanie się stosunków polsko-niemieckich i późniejsze losy obu krajów i narodów, aż do czasów współczesnych. W ramach współpracy planowane są kolejne debaty, sympozja i spotkania. Wszystkie wydarzenia będą dotyczyć stosunków polsko-niemieckich w kontekście genezy, 1000 lat historii i obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej naszych narodów i państw. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.
Debata zostanie nagrana i udostępniona na kanałach na YouTube Radia Szczecin i RODM w Szczecinie
ZAPRASZAMY
WSTĘP WOLNY