SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Stan Unii Europejskiej – orędzie przewodniczącej Ursuli von der Leyen, 13.09.2023 r.

Stan Unii Europejskiej – orędzie przewodniczącej Ursuli von der Leyen 13.09.2023 r.

 Najważniejsze tematy: Ukraina, Zielony Ład, Gospodarka, Chiny, Sztuczna inteligencja.

Podczas corocznej debaty o stanie Unii Europejskiej posłowie do PE zadali przewodniczącej von der Leyen pytania dotyczące dotychczasowej pracy Komisji i jej planów do wyborów w czerwcu 2024 r.

Otwierając debatę, przewodnicząca PE Roberta Metsola  powiedziała: „Unia Europejska jest dziś silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek wcześniej. Świat się zmienia i Europa musi się do niego dostosować i zmieniać się wraz z nim. Musimy w dalszym ciągu dążyć do tego, aby nasza Europa była miejscem równości szans, dostępu i dobrobytu – gdzie każdy może wykorzystać swój potencjał. Musimy kontynuować reformy. W centrum wszystkich naszych działań powinniśmy zawsze umieszczać obawy ludzi.“

Przewodnicząca Komisji von der Leyen stwierdziła, że ​​UE przeszła znaczną transformację od czasu, gdy po raz pierwszy przedstawiła swój program w 2019 r., i dodała: „Wypracowaliśmy wówczas ponad 90% przedstawionych przeze mnie wytycznych politycznych”.

W sprawie Zielonego Ładu, czyli dekarbonizacji europejskiego przemysłu przy jednoczesnym zachowaniu jego konkurencyjności, zapowiedziała wszczęcie dochodzenia antysubsydyjnego wobec chińskich pojazdów elektrycznych. „Musimy bronić się przed nieuczciwymi praktykami” – stwierdziła.

Przewodnicząca von der Leyen podkreśliła znaczenie sprawiedliwej transformacji dla rolników, rodzin i przemysłu oraz że „Europa zrobi wszystko, co w jej mocy, aby utrzymać swoją przewagę konkurencyjną”. Zapowiedziała sprawdzanie konkurencyjności przez niezależną komisję każdego nowego ustawodawstwa.

Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję, pani von der Leyen stwierdziła, że ​​sztuczna inteligencja poprawi opiekę zdrowotną, zwiększy produktywność i pomoże zaradzić zmianie klimatu. „Priorytetem numer jeden Komisji jest zapewnienie rozwoju sztucznej inteligencji w sposób skoncentrowany na człowieku, przejrzysty i odpowiedzialny” – stwierdziła, wzywając również do powołania międzynarodowego panelu ekspertów podobnego do IPCC ds. zmian klimatycznych, aby kierował jej rozwojem.

W sprawie Ukrainy zapowiedziała, że ​​Komisja zaproponuje rozszerzenie tymczasowej ochrony UE na Ukraińców i przeznaczenie dodatkowych 50 miliardów euro w ciągu czterech lat na inwestycje i reformy. „Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie trwałe”.

Przewodniczący Komisji odniósł się także do praworządności, rozszerzenia, migracji, stosunków UE–Afryka, inicjatywy Global Gateway, zmiany klimatu, bezpieczeństwa żywnościowego i zbliżającego się szczytu partnerów społecznych.

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20230911IPR04912/state-of-the-eu-ukraine-green-deal-economy-china-artificial-intelligence

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"