SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Europejskie Przesłuchanie Młodzieży

Młodzi ludzie przedstawią posłom do Parlamentu Europejskiego swoje najlepsze pomysły

Młodzi ludzie będą omawiać swoje pomysły z eurodeputowanymi w Brukseli

W następstwie Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE2023), które odbędzie się w 2023 r., młodzi ludzie podczas wtorkowego przesłuchania publicznego omówią z europosłami pomysły EYE2023, które zyskały największe poparcie.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola wygłosi przemówienie otwierające przesłuchanie, po którym dziesięciu młodych „dopalaczy EYEdea”, wybranych w drodze otwartego zaproszenia z różnych krajów Europy, zaprezentuje i omówi z europosłami „Raport na temat pomysłów młodzieżowych”, ze szczególnym uwzględnieniem obawy młodych wyborców przed wyborami europejskimi w 2024 r.

Później po południu europosłowie i organizacje młodzieżowe, a także przedstawiciele innych instytucji UE i organizacji międzynarodowych zbiorą się na dziesięciu warsztatach, po jednym na każdy pomysł zawarty w raporcie, aby omówić sposoby rozwijania i promowania tych zagadnień.

  • Kiedy: wtorek 7.11 w godzinach 13.30-15.00 CET (Prezentacja i debaty) oraz 15.30-17.30 (warsztaty)
  • Gdzie: EP w Brukseli, budynek SPAAK, sala 4B1
  • Jak wziąć udział: w wydarzeniu mogą brać udział dziennikarze posiadający akredytację; można go śledzić na żywo w Centrum Multimedialnym EP.

Tło

Raport na temat pomysłów młodzieżowych, opublikowany w 24 językach , stanowi zwieńczenie wydarzenia EYE2023 , podczas którego 8500 młodych ludzi spotkało się w dniach 9–10 czerwca w Strasburgu, aby podzielić się własnymi poglądami na przyszłość Europy i kształtować je. Zawiera 15 najpopularniejszych pomysłów dotyczących kwestii ważnych dla młodych ludzi, np. przeciwdziałania dezinformacji, staży, edukacji w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego, zmian klimatycznych, marnowania żywności i nie tylko.

Europejskie Spotkanie Młodzieży gromadzi tysiące młodych ludzi z całej Unii Europejskiej i świata. To wyjątkowa okazja dla osób w wieku od 16 do 30 lat do interakcji, wzajemnego inspirowania się i wymiany poglądów z ekspertami, aktywistami, wpływowymi osobami i decydentami, w samym sercu europejskiej demokracji. Wydarzenie organizowane w 2023 r. skupiało się na wyborach europejskich w 2024 r., roli demokracji i zaangażowaniu młodzieży.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"