SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

🎙️ W dniach 15-17 marca 2024 odbyły się w Rosji wybory prezydenckie. Nie ma żadnych wątpliwości, że nie były one ani demokratyczne, ani równe, ani uczciwe. Władimir Putin potwierdził swoją władzę przy braku protestów i silnego sprzeciwu wobec jego rządów. O tym, co wydarzyło się w Rosji w ostatni weekend – w rozmowie z Tomaszem Zającem – opowiada Agnieszka Legucka, ekspertka PISM ds. Rosji.

Jak to jest możliwe z prawnego punktu widzenia, że Władimir Putin mógł się ubiegać o kolejną kadencję na stanowisko prezydenta? Jakimi oficjalnymi wynikami skończyły się te „wybory”? Jak przebiegało głosowanie – z jakimi nieprawidłowościami mieliśmy do czynienia? Po co Putinowi potrzebny był ten plebiscyt? W jaki sposób rosyjska opozycja emigracyjna próbowała wpłynąć na przebieg głosowania? Czy możemy ocenić jakie jest rzeczywiste poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla Putina? Co Zachód może zrobić? Jakie ma narzędzia, by przeciwstawić się ponownej elekcji Putina?

Komentarz Agnieszki Leguckiej o rosyjskim plebiscycie wyborczym dostępny jest na stronie PISM.W miniony weekend 17 marca 2024 zakończyły się w Rosji wybory prezydenckie. Komentarz do nich przedstawiają eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nie były one ani demokratyczne, ani równe, ani uczciwe. O ich przebiegu, konsekwencjach wewnętrznych i międzynarodowych, a także o tym, co chciał dzięki nim uzyskać Putin, opowiada @ALegucka, a pyta @T_Zajac_.

Youtube ➡️ https://youtu.be/rStceLX5JY4

Spotify ➡️ https://tiny.pl/dth9l

#PISM ➡️ https://tiny.pl/dg34z

Źródło:

https://pism.pl/pism_w_mediach/podcasty/putin-50-czyli-pseudowybory-w-rosji

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"