SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Głosowanie w wyborach europejskich: jak i dlaczego

Wybory europejskie to Twoja szansa, aby wyrazić swoją opinię na temat przyszłości Europy. Dowiedz się, jakie są zasady wyborów i jak możesz wykorzystać swój głos.

Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE wybieraną bezpośrednio przez obywateli. W dniach 6–9 czerwca 2024 r. obywatele UE będą mieli szansę wybrać 720 członków, którzy będą ich reprezentować przez następne pięć lat.

Jak zorganizowane są wybory europejskie? 

Wybory europejskie są największymi ponadnarodowymi wyborami na świecie. Istnieją pewne wspólne zasady obowiązujące we wszystkich krajach UE, ale wiele szczegółów różni się w zależności od kraju.

Dni wyborów trwają od czwartku 6 czerwca do niedzieli 9 czerwca, a każdy kraj sam decyduje, kiedy i jak zorganizuje głosowanie.

Liczba wybieranych posłów do Parlamentu Europejskiego różni się w zależności od kraju: większe kraje otrzymują więcej mandatów niż mniejsze. Ze względu na zmiany w liczbie ludności niektóre kraje UE otrzymają w nadchodzących wyborach dodatkowe mandaty w porównaniu do ustępującego parlamentu. Łącznie dodanych zostanie 15 miejsc.

Różnice występują także w innych aspektach głosowania, np. w zakresie minimalnego wieku uprawniającego do głosowania czy zasad głosowania z zagranicy. Więcej informacji znajdziesz w naszej infografice poniżej.

Jak mogę głosować w wyborach europejskich?

Aby znaleźć wszystkie przydatne informacje na temat głosowania w swoim kraju, odwiedź naszą stronę internetową dotyczącą wyborów i wybierz swój kraj oraz preferowany język.

Dlaczego powinienem głosować w wyborach europejskich? 

Głosowanie w wyborach europejskich to wyjątkowa okazja, aby zdecydować, na czym Unia Europejska powinna się skupić w ciągu najbliższych pięciu lat. Posłowie kształtują nowe przepisy UE , kontrolują pracę innych instytucji UE i zatwierdzają budżet UE.

Nie tak dawno temu miliony Europejczyków żyły w czasach, gdy nie mogły głosować ani nawet swobodnie wypowiadać się. Poprzednie pokolenia walczyły o demokrację i wolność myśli. Najlepszym sposobem na uhonorowanie ich dziedzictwa jest ochrona demokracji poprzez głosowanie.

Obejrzyj dokument wideo

Wykorzystaj swój głos

Demokracja to cenny dar – od nas zależy jego utrzymanie

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/topics/en/article/20240429STO20939/voting-in-the-european-elections-how-and-why

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"