SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Raport Instytutu Sobieskiego pt. “20 lat Polski w Unii Europejskiej. Rekomendacje na przyszłość”.

Szanowni Państwo,

Instytut Sobieskiego w Warszawie przedstawia najnowszy raport pt. 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Rekomendacje na przyszłość”.

Raport jest próbą podsumowania dotychczasowych sukcesów i identyfikacji wyzwań czekających nas w kolejnych latach integracji europejskiej. Opracowanie przygotowane przez ekspertów Instytutu Sobieskiego składa się z siedmiu policy papers, z których każdy może być przedmiotem niezależnej lektury.

Autorzy raportu skupiają się na problemach szczególnie ważnych dla integracji europejskiej w najbliższej przyszłości, takich jak: przyszły ustrój UE, rozwój badań i nauki, przyszłość strefy euro, ekonomiczne skutki Zielonego Ładu, rozwój polityki bezpieczeństwa i polityki zbrojeniowej w UE, funkcjonowanie służby cywilnej w instytucjach Unii Europejskiej.

Autorami raportu są: Angelika Gieraś, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, dr Piotr Hańczyc, Bartłomiej Michałowski, dr Mirosław Panek, dr Tomasz Pawłuszko, Grzegorz Pytel, Filip Seredyński.

Preludium do obecnej integracji europejskiej Polski stanowiło nawiązanie w roku 1988 stosunków dyplomatycznych z ówczesną Wspólnotą Europejską, z którą rok później, 19 września 1989 r., podpisano umowę o handlu i współpracy gospodarczej. Po latach starań akcesyjnych 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a wraz z nią Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe, jak dotąd, rozszerzenie w historii UE.

Niniejszy raport powstał z okazji dwudziestej rocznicy tego wydarzenia. Jest on próbą podsumowania dotychczasowych sukcesów i identyfikacji wyzwań czekających nas w kolejnych latach integracji europejskiej. Opracowanie przygotowane przez ekspertów Instytutu Sobieskiego składa się z siedmiu policy papers, z których każdy może być przedmiotem niezależnej lektury. Autorzy raportu skupiają się na problemach szczególnie ważnych dla integracji europejskiej w najbliższej przyszłości, takich jak: przyszły ustrój UE, rozwój badań i nauki, przyszłość strefy euro, ekonomiczne skutki Zielonego Ładu, rozwój polityki bezpieczeństwa i polityki zbrojeniowej w UE, czy też funkcjonowanie służby cywilnej w instytucjach Unii Europejskiej.

Członkostwo w Unii i możliwość wpływania na kształt europejskiej układanki powinny przynosić Polsce jak najwięcej korzyści nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Podczas obchodów rocznicowych, organizowanych 1 maja 2024 roku, w przestrzeni publicznej wybrzmiewały głównie aspekty finansowe związane z integracją. Faktem jest, że jako kraj w ciągu tych 20 lat rozwinęliśmy się i zyskaliśmy na członkostwie we wspólnocie. Jednak sytuacja geopolityczna na świecie zmieniła się, co skłania do poszukiwania wciąż nowych dróg i rozwiązań, które pozwolą wzmocnić naszą pozycję w Unii Europejskiej.

Misją Instytutu Sobieskiego jest tworzenie idei dla Polski, dlatego też zwieńczeniem każdego artykułu są rekomendacje dla Polski. Eksperci Instytutu zidentyfikowali problemy i przedstawili swoje zalecenia dotyczące podjęcia działań mających na celu ochronę interesu narodowego Polski.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z raportem, który jest dostępny, bezpłatnie na naszej stronie internetowej, w wersji PL i EN: https://sobieski.org.pl/20-lat-polski-w-ue-rekomendacje…/ 

Zachęcamy do lektury!

 

Źródło:

https://sobieski.org.pl/20-lat-polski-w-ue-rekomendacje-na-przyszlosc/

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"