SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

„Demokracja żyje”: spojrzenie wstecz na wybory europejskie w 2024 r

Wybory europejskie w 2024 r. już za nami. Od kampanii informacyjnej Parlamentu po wyniki wyborów i kolejne kroki – oto, co musisz wiedzieć.

W dniach 6–9 czerwca 2024 r. miliony ludzi w całej UE głosowało w wyborach europejskich, aby wybrać, kto będzie ich reprezentował w Parlamencie Europejskim.

Wybory zakończyły się wieczorem wyborczym w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, podczas którego setki dziennikarzy relacjonowały ogłoszenie wstępnych wyników.
Wspominając wybory, gdy zaczęły napływać ich wyniki, przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: „Demokracja żyje, a nasz parlament będzie konstruktywny i będzie nadal działał na rzecz wszystkich Europejczyków”.

Pod koniec wieczoru opublikowano prognozę składu nowego parlamentu opartą na wstępnych wynikach w 23 krajach oraz szacunkach i danych przedwyborczych dla pozostałych czterech.
Wstępne dane wykazały, że tego samego wieczoru szacowana frekwencja w całej UE wyniosła około 51%, podobnie jak frekwencja w 2019 r.
Wyniki wyborów

Sprawdź stronę internetową z wynikami wyborów , aby uzyskać informacje zarówno na temat poszczególnych krajów UE, jak i zbiorczych liczb na poziomie UE.

Parlament Europejski będzie w dalszym ciągu gromadził i publikował dane, gdy staną się one publicznie dostępne w krajach UE. Zanim znane będą ostateczne wyniki, może minąć kilka tygodni.
Co się stanie teraz, gdy wybory europejskie się skończyły

Teraz, gdy wybory europejskie w 2024 r. dobiegły końca i znane są wstępne wyniki, rozpoczną się prace nad utworzeniem nowego parlamentu, zatwierdzeniem nowej Komisji Europejskiej oraz wznowieniem dostosowywania nowego prawodawstwa UE i głosowania nad nim.
W tygodniach następujących po wyborach, które odbędą się w dniach 6–9 czerwca, nowo wybrani eurodeputowani utworzą grupy polityczne zgodne ze wspólnymi przekonaniami politycznymi. W dniach 16–19 lipca eurodeputowani zbiorą się na sesji inauguracyjnej, aby głosować nad kierownictwem Parlamentu, w tym nad Prezydentem.

W ramach wyborów europejskie partie polityczne wystawiają głównych kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wynik wyborów będzie odgrywał ważną rolę w podjęciu decyzji, kto powinien obsadzić to stanowisko.

Posłowie do PE będą głosować nad wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, nominowanego przez przywódców krajów UE.

Parlament zorganizuje przesłuchania z przyszłymi komisarzami, aby ocenić ich przydatność do proponowanych tek. Następnie odbędzie się głosowanie plenarne, podczas którego posłowie do PE będą musieli zdecydować, czy zatwierdzić skład Komisji jako całości.

Wsparcie ze strony społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorstw

Czołowe osobistości ze środowisk biznesowych, kulturalnych i non-profit z całej Europy przyłączyły się do kampanii, aby podnieść świadomość na temat znaczenia wyborów i zachęcić ludzi do głosowania.
Ponad 500 ogólnoeuropejskich organizacji parasolowych i wiele innych na poziomie krajowym promowało kampanię #UseYourVote w swoich sieciach, za pomocą własnych kampanii lub w kanałach mediów społecznościowych.
W Dniu Europy obchodzonym 9 maja najważniejsze budynki w całej Europie rozświetlono kolorami flagi UE, aby zwiększyć świadomość na temat wyborów europejskich. Ponadto społeczność Together.eu, która rozrosła się do ponad 200 000 członków, pomogła w podniesieniu świadomości na temat wyborów europejskich. Prowadzony przez Parlament Europejski projekt Together.eu ma na celu włączenie ludzi w życie demokratyczne Europy, a zwłaszcza zachęcenie ich do aktywnego udziału w demokracji.

Skorzystaj z kampanii „Twój głos”.

Parlament przeprowadził kampanię pod hasłem „Wykorzystaj swój głos, bo inni zadecydują za ciebie”, aby zachęcić ludzi do głosowania.

Kluczową częścią kampanii był krótki film podkreślający znaczenie głosowania i ochrony demokracji, który wyświetlono ponad 500 milionów razy .
Film „Użyj swojego głosu” zawiera świadectwa seniorów z różnych krajów UE, którzy przekazują swoje historie o demokracji kolejnym pokoleniom i podkreślają, że demokracji i głosowania nie można uważać za coś oczywistego.

Obejrzyj film „Wykorzystaj swój głos” tutaj .
Przeciwdziałanie dezinformacji

Instytucje UE odegrały również aktywną rolę w obronie wyborów europejskich przed dezinformacją i manipulacją informacjami wymierzonymi w demokrację europejską .

Według badania Eurobarometru 81% obywateli UE zgadza się, że wiadomości lub informacje przeinaczające rzeczywistość lub fałszywe stanowią problem dla demokracji.

Parlament współpracuje z innymi instytucjami UE, władzami krajowymi, mediami, podmiotami weryfikującymi fakty i społeczeństwem obywatelskim, aby dzielić się spostrzeżeniami, wymieniać najlepsze praktyki i koordynować reakcje.

Wybory europejskie w 2024 r

 

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/topics/en/article/20240610STO21917/democracy-is-alive-a-look-back-at-the-2024-european-elections

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"