SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

DEBATA RODM „Wyzwania i priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” 12.12.2024 r. godz. 15:00.

Zapraszamy serdecznie 12 grudnia 2024 r. o godz. 15:00 na debatę pt.: „Wyzwania i priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej” z nowego cyklu debat Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie pod wspólnym tytułem DEBATA RODM.

Debata powstała we współpracy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie ze Stowarzyszeniem Zachodniopomorskie Porozumienie Doktorantów oraz z Uniwersytetem Szczecińskim i Telewizją Uniwersytetu Szczecińskiego UNIWIZJA. Debata odbędzie się w studiu telewizyjnym Uniwizji.

Prelegenci:

prof. dr hab. Janusz Ruszkowski – Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US, zainteresowania badawcze: stosunki międzynarodowe, studia europejskie, kierownik Katedry Studiów Międzynarodowych i Europejskich.

dr hab. US Marek Żurek, prof. US – Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US.

dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US – Instytut Zarządzania, Katedra Metod Wspomagania Decyzji i Neuronauki Poznawczej US, zainteresowania badawcze: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości.

Prowadzenie:

dr Artur Staszczyk, prof. US – Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US. konsultant RODM w Szczecinie.

Podczas debaty chcemy poruszyć następujące zagadnienia: co to jest prezydencja w Radzie UE i na czym ona polega, zadania prezydencji, współpraca trójki w ramach prezydencji. Zacieśnienie współpracy UE z USA w obszarze bezpieczeństwa. Rozszerzenie UE o nowe państwa członkowskie jako priorytety polskiej prezydencji, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i jej odbudowy po wojnie. Sprzeciw wobec centralizacji polityki spójności. Bezpieczeństwo militarne – pozyskanie finansowania dla Tarczy Wschód.

Postaramy się również rozmawiać o bezpieczeństwie ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i informacyjnym czyli główne priorytety i wyzwania polskiej prezydencji, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. Przedefiniowania zielonego ładu poprzez włączenie do zielonych źródeł energii pochodzącej z atomu. Obawy rolników związanych z wdrażaniem gospodarki niskoemisyjnej. Łagodzenie ambicji klimatycznych. Umowa UE – Mercosur.

Debata będzie dostępna online na naszym kanale na YouTube: https://www.youtube.com/@rodmszczecinna

Zapraszamy serdecznie

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"