SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata o stanie UE 16 września: gdzie oglądać i jak się zaangażować? 16.09.2020 r., Bruksela

Debata o stanie UE 16 września: gdzie oglądać i jak się zaangażować?

Dowiedz się, gdzie 16 września obejrzysz debatę o stanie Unii Europejskiej, podczas której posłowie do PE omówią z Komisją Europejską ostatnie osiągnięcia UE oraz plany na przyszłość.

Oglądaj orędzie i debatę o stanie Unii Europejskiej 16 września

Czym jest debata o stanie Unii Europejskiej?

Debata o stanie Unii Europejskiej odbywa się we wrześniu każdego roku. Przewodnicząca lub Przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza w Parlamencie Europejskim orędzie oraz omawia z europosłami działania KE w ostatnim roku, plany na przyszły rok i wizję przyszłości. Tegoroczne orędzie jest pierwszym, które wygłosi Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jest to okazja do zademonstrowania odpowiedzialności Komisji przed demokratycznie wybranymi przedstawicielami obywateli UE – posłami do Parlamentu Europejskiego, jedynej instytucji UE wybieranej w wyborach bezpośrednich.

Dlaczego debata o stanie UE 2020 jest ważna?

W tym roku UE walczy z pandemią COVID-19 i pracuje nad ożywieniem osłabionej kryzysem gospodarki. Orędzie i debata są przeglądem tego, co się sprawdziło, a co należy poprawić, a także okazją do omówienia planów UE na przyszłość. Odbywają się też w momencie, gdy instytucje UE negocjują następny wieloletni budżet, który ukształtuje Unię na wiele lat.

Gdzie oglądać debatę i jak wziąć udział w dyskusji

Orędzie rozpocznie się 16 września o godz. 09:00. Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski będzie dostępna m.in. na:

Parlament i Komisja Europejska będą również transmitować to wydarzenie na Facebooku (po angielsku).

Dołącz do dyskusji na mediach społecznościowych – za pomocą hasztagów #SOTEU, #StrongerTogetherEU lub #SilniejsiWspolnieUE możesz zadawać pytania i wyrazić swoje zdanie na naszych kontach na TwitterzeLinkedInie czy Instagramie.

Zdjęcia i filmiki znajdziesz w centrum multimedialnym Parlamentu.

Jeśli ciekawi Cię, co posłowie do PE mówią na temat debaty na swoich mediach społecznościowych, wejdź na EP Newshub, gdzie znajdziesz wszystkie kanały w jednym miejscu.

Weź udział w wydarzeniach towarzyszących

Lokalne biura Parlamentu w całej UE organizują wydarzenia z okazji debaty – więcej informacji znajdziesz na stronach biur Parlamentu w Warszawie i we Wrocławiu.

Przed debatą, 15 września w godzinach 16:00-18:00 zapraszamy na spotkanie z wiodącymi posłami do PE na temat stanu Unii Europejskiej. Wydarzenie będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej oraz na naszym koncie na Twitterze; będzie dostępne tłumaczenie na polski.

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/eu-affairs/20200903STO86313/debata-o-stanie-ue-16-wrzesnia-gdzie-ogladac-i-jak-sie-zaangazowac

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"