SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

DEBATA #RODMonline “Koniec wolności w Internecie?” – 25.01.2021 r. godz. 17:00

Koniec wolności w Internecie?

(debata na temat cenzury politycznej i światopoglądowej w największych portalach społecznościowych)

Debata online na platformie ZOOM w poniedziałek 25.01.2021 r. o godz. 17:00.

Chętni do śledzenia debaty „na żywo” proszeni są o maila zwrotnego na adres rodm@rodm-szczecin.pl z wpisanym tematem DEBATA TAK. W odpowiedzi dostaną link bezpośredni do debaty. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W debacie wezmą udział:

  • red. Weronika Kostrzewa (z domu Zaguła) – dziennikarka radiowa i telewizyjna, publicystka
    i komentatorka katolicka, blogerka, youtuberka. Ukończyła studia z zakresu dziennikarstwa
    i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2009-2015 związana z stacją VOX FM. Od 2013 roku pracuje w Radiu Plus. Prowadzi tam audycję ,,Kościół Wydarzenia Komentarze”. Od roku 2016 jest szefową publicystyki Radia Plus. Prowadzi też na portalu internetowym YouTube videobloga poświęconego tematom społecznym i politycznym. Była gospodarzem programu publicystycznego 4 strony TVP Info. Jest też współprowadzącą religijnego programu Wszystko, co chcielibyście wiedzieć na antenie kanału Polsat Rodzina.
  • red. Tomasz Duklanowski – dziennikarz radiowy i prasowy, dziennikarz śledczy, publicysta. Pracuje w Polskim Radiu Szczecin. Pisze do Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie. Udziela się też na portalu Niezależna.pl. Autor audycji i reportaży o prawdopodobnych powiązaniach korupcyjnych senatora Stanisława Gawłowskiego i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
  • red. Tomasz Terlikowski – dr filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża”, „Herezja kardynałów”, „Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji ? Niewygodna prawda Humanae vitae”, „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich” (wraz z Małgorzatą Terlikowską).
  • prowadzenie dr hab. prof. US Piotr Briks – historyk i politolog, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalista w zakresie historii kultur i cywilizacji Bliskiego Wschodu. Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych szeroko pojętej tematyce Bliskiego Wschodu oraz relacji cywilizacyjnych. Wieloletni przewodnik po niemal wszystkich krajach tego regionu świata. W latach 2005-2008 był kierownikiem Katedry Egzegezy i Teologii Biblijnej Starego Testamentu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2008 roku został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego US.

W trakcie debaty postaramy się poruszyć poniższe zagadnienia i odpowiedzieć na pytania.

  1. Wolność słowa w Internecie a działania portali społecznościowych:
  • Czy przypadek zablokowania kont Donalda Trumpa to wyjątek czy już tendencja?
  • Czy są inne przykłady blokady kont?
  • Kto jest blokowany, czy istnieje jakiś klucz polityczny lub światopoglądowy?
  • Czy blokuje się tylko treści konserwatywne, patriotyczne, chrześcijańskie – czy to tendencja ogólna/symetryczna?
  • Czy internauci o poglądach lewicowych, liberalnych nie mają się czego obawiać, bo ich wolność jest niezagrożona?
  • Czy FB, Twitter, Youtube jako prywatne firmy mają prawo blokować kogo chcą i z jakich chcą powodów? Czy blokują zgodnie z zapisami w regulaminach?
  • Dlaczego jeśli wpisze się niemal każdy kontrowersyjny temat do przeglądarki Google, to pierwsze pozycje zajmuje zawsze GW, Polityka, Newsweek itp.?
  • Spadek akcji Twittera po zablokowaniu konta Donalda Trumpa. Czy to tylko przejściowe zachwianie czy poważne ostrzeżenie?
  • Czy możliwy jest wpływ użytkowników na polityki korporacji medialnych?
  • Co mogą zrobić osoby, które nie godzą się na cenzurę wielkich korporacji?
  1. Perspektywy na przyszłość:
  • W jaką stronę zmierza wolność słowa w sieci?
  • Czy widać na horyzoncie rozwiązania alternatywne dla FB czy Twittera?
  • Czy możliwa jest konkurencja z gigantami?
  1. Różnica w dostępie do informacji – dorośli i młodzież:
  • Dorośli znacznie lepiej radzą sobie z wyszukiwaniem informacji.
  • Dzieci/młodzież środowiskowo skazani są na społecznościowy mainstream – co można zrobić, żeby uchronić je przed zagrożeniem indoktrynacji?

Debata zostanie nagrana i w najkrótszym możliwym czasie umieszczona na kanale Youtube RODM w Szczecinie.

ZAPRASZAMY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"