SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Rau o akcji ewakuacyjnej z Afganistanu – 01.09.2021 r.

– Mogę z dumą stwierdzić, że udało nam się w warunkach niespotykanego chaosu stworzyć sprawny, elastyczny mechanizm ewakuacyjny, do którego należały najwyższe organy władzy państwowej w Polsce, nasze przedstawicielstwa za granicą, a przede wszystkim zespół ratowniczy w Kabulu – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas środowej konferencji prasowej nt. działań polskiej dyplomacji i innych służb w trakcie organizacji akcji ewakuacyjnej z Kabulu.

Podczas spotkania z mediami w sali im. Jerzego Giedroycia w gmachu MSZ, minister Zbigniew Rau podziękował pracownikom ministerstwa zaangażowanym w pomoc obywatelom RP i innych państw ewakuowanym z Afganistanu. W wyniku tej akcji zorganizowano łącznie 52 loty wojskowe, 15 lotów cywilnych i przetransportowano 1232 osoby  – Tę operację ratowniczą przeprowadziliśmy o własne, często ad hoc improwizowane metody działania, w oparciu o własne kadry, o własny sprzęt, z zabezpieczeniem przez własne siły zbrojne, wywiadowcze i dyplomatyczne, zarówno w Kabulu, jak i w państwach sąsiadujących z Afganistanem – podkreślił minister.

Podczas konferencji głos zabrali również pracownicy resortu, zaangażowani bezpośrednio w działania zarówno w Kabulu jak i w innych miejscach. Opowiedzieli o ludzkiej i profesjonalnej stronie swojej pracy. Ambasador RP w Rumunii Maciej Lang (uczestnik operacji w Kabulu) podkreślił, że operacja miała charakter wojskowo-cywilny. – Każda z ewakuowanych osób musiała być zlokalizowana, odszukana w wielotysięcznym tłumie kłębiącym się przed bramą bazy, a następnie fizycznie wciągnięta na lotnisko i umieszczona w prowizorycznym campie, który tam zorganizowaliśmy. Później wysłana wojskowym transportem do Uzbekistanu, skąd samoloty LOT-u przewoziły ewakuowanych do Warszawy – wyjaśniał.

Na koniec szef polskiego MSZ zaznaczył, że niekwestionowany sukces polskiej partnerskiej misji sojuszniczej w Afganistanie zawdzięczamy przede wszystkim żołnierzom polskich sił zbrojnych. – Uczestnicząc w 20. letniej misji w Afganistanie polska polityka zagraniczna i polska polityka bezpieczeństwa odniosła spektakularny sukces. Zostaliśmy uznani za wiarygodnego, godnego zaufania partnera w Pakcie Północnoatlantyckim – zaznaczył minister. –  Przy tej okazji nie sposób nie złożyć hołdu i wyrazów najwyższego uznania tym z nich, którzy zapłacili najwyższą cenę, cenę swojego życia – dodał.

Podczas konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji przedstawił również Łukasza Jasinę, jako nowego rzecznika prasowego MSZ.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

fot. Gabriel Piętka / MSZ

Źródło:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/minister-rau-o-akcji-ewakuacyjnej-z-afganistanu

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"