SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata Przystanek Historia “Historia dyplomacji – Polityka zagraniczna II RP”, 31.03.2022 r. godz. 17:30 Szczecin

Debata Przystanek Historia – Historia dyplomacji – Polityka zagraniczna II RP

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zapraszają na pierwszą wspólnie organizowaną debatę w ramach cyklu Przystanek Historia pt.:  Historia dyplomacji – Polityka zagraniczna II RP.

Dowiedz się o zmaganiach dyplomacji II RP już w najbliższy czwartek 31.03.2022 r., godz. 17:30, w Przystanku Historia (Szczecin, pl. Brama Portowa 1, p.1.).

Politykę zagraniczną młodego państwa polskiego determinowało niekorzystne położenie geopolityczne pomiędzy wielkimi państwami, Niemcami i ZSRR. Sytuacja była tym tragiczniejsza, że stosunki z innymi sąsiadami, szczególnie z Litwą i Czechosłowacją, również nie należały do najłatwiejszych. W czasach, gdy podpisywane pakty o nieagresji nie miały większego znaczenia, trudnej sytuacji Polski nie były w stanie polepszyć poprawne stosunki z Francją, Wielką Brytanią, Węgrami, Łotwą czy Rumunią. Chcąc utrzymać niezależność, prowadzono politykę „równej odległości” między Moskwą a Berlinem, zmowa agresorów położyła jednak kres snom o wolnej Polsce.

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor.”

– Józef Beck

Słowa wypowiedziane 5 maja 1939 r. z mównicy sejmowej przez ministra spraw zagranicznych, Józefa Becka, przeszły do historii. Jednych napawają dumą, innych prowokują do stawiania pytań. Czy polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania? Czy katastrofa była nieunikniona?

W dyskusji udział wezmą:

  • Prof. dr hab. Stanisław Żerko – historyk, niemcoznawca, profesor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Zachodnim w Poznaniu oraz w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zainteresowania naukowe – historia i współczesne problemy niemieckiej polityki zagranicznej,  geneza II wojny światowej, stosunki polsko-niemieckie, polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej.
  • Prof. dr hab. Janusz Faryś – historyk, profesor doktor habilitowany, badacz dwudziestolecia międzywojennego, specjalista w zakresie historii najnowszej Polski oraz historii wojskowości. Pracuje w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego oraz w Instytucie Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Członek Polskiej Akademii Nauk. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Historycznego
  • Prof. dr hab. Henryk Walczak – historyk, zajmuje się problematyką dotyczącą dziejów Polski w latach 1918-1939. Swoje zainteresowania koncentruje na myśli politycznej, postaciach wybitnych polityków oraz stosunkach Polski z Rumunią. Autor monografii, wielu artykułów naukowych, współredaktor 2 wielotomowych źródeł pamiętnikarskich oraz monografii. Uczestnik i organizator wielu konferencji naukowych.
  • Prowadzenie red. Rafał Dudkiewicz – dziennikarz, redaktor Polskiego Radia 24

Debata odbędzie się na żywo w Centrum „Posejdon” w najbliższy czwartek 31.03.2022 r., godz. 17:30, w Przystanku Historia (Szczecin, pl. Brama Portowa 1, p.1.).

Debata dostępna będzie również online na YouTube na kanale IPNtv  https://www.youtube.com/user/IPNtvPL i na profilu RODM w Szczecinie na Facebooku https://www.facebook.com/RODM.Szczecin

 

ZAPRASZAMY

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"