SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata #RODMonline Przystanek Historia – Historia dyplomacji – „Polityka zagraniczna okresu PRL – samodzielność czy zniewolenie?” 30.06.2022 r. godz. 17:30, Szczecin

Debata Przystanek Historia – Historia dyplomacji – „Polityka zagraniczna okresu PRL – samodzielność czy zniewolenie?”

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie zapraszają w czwartek 30.06.2022 r. o godz. 17:30 (sala Przystanek Historia w Centrum Posejdon pl. Brama Portowa 1 w Szczecinie) na debatę w ramach cyklu Przystanek Historia pt.:  „Historia dyplomacji – Polityka zagraniczna okresu PRL”.

W dyskusji udział wezmą:

  • Dr hab. Robert Skobelski, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyrektor Instytutu Historii UZ. Członek Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji w Warszawie oraz Rady Redakcyjnej serii „Biografie PRL” na Uniwersytecie Łódzkim. Autor lub współautor kilku monografii, m.in. Polityka PRL wobec państw socjalistycznych w latach 1956–1970. Współpraca – napięcia – konflikty (Wydawnictwo Poznańskie, 2010) oraz Powiew demokracji. Wybory do Sejmu PRL z 1957 roku (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2021). Publikował m.in. w „Kwartalniku Historycznym”, „Dziejach Najnowszych”, „Zeszytach Historycznych” Instytutu Literackiego w Paryżu i „Przeglądzie Zachodnim”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół społecznej, politycznej i gospodarczej historii PRL oraz dziejów regionu lubuskiego po 1945 r.
  • Dr Łukasz Jasiński – politolog, felietonista, analityk ds. Niemiec w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Niemiec. Jego zainteresowania badawcze są także związane  z historią dyplomacji.  Doktor nauk politycznych (2017) i badacz wizytujący w ZZF w Poczdamie oraz Instytucie Herdera w Marburgu. Organizator wielu konferencji i warsztatów naukowych. W latach 2009-2017 brał udział w powstawaniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W latach 2019-2022 ekspert w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. 2021-2022 wykładowca gościnny (Gastdozent) w Touro College w Berlinie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor m.in. książki: „Kwestie międzynarodowe w myśli opozycji demokratycznej w PRL 1976-1980”, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2009.
  • Prowadzenie red. Rafał Dudkiewicz – dziennikarz, redaktor Polskiego Radia 24

Debata odbędzie się na żywo w Centrum „Posejdon” w najbliższy czwartek 30.06.2022 r., godz. 17:30, w Przystanku Historia (Centrum Posejdon, pl. Brama Portowa 1, p.1.).

Debata dostępna będzie również online na YouTube na kanale IPNtv  https://www.youtube.com/user/IPNtvPL

i na profilu RODM w Szczecinie na Facebooku https://www.facebook.com/RODM.Szczecin

ZAPRASZAMY

 

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"