SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Zapraszamy na relację z debaty #RODMonline „Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec – przeszłość czy przyszłość?” 01.09.2022 r. Radio Szczecin

Zapraszamy na relację z debaty jaka odbyła się w Radiu Szczecin zapraszają 1 września 2022 r. w ramach cyklu Kolokwia Ottoniańskie pod tytułem „Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec – przeszłość czy przyszłość?”.

Debata jest rezultatem współpracy Radia Szczecin, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie. Celem współpracy jest przedstawianie wzajemnych stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni 1000 lat współistnienia oraz najbardziej aktualnych problemów polityki i gospodarki dotykających region Pomorza Zachodniego w ujęciu ogólnopolskim, europejskim i światowym.

Tuż po ogłoszeniu “Raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945″ w dniu 1 września 2022 roku Radia Szczecin i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zorganizowali w Studio Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin debatę dotyczącą samego raportu oraz zasadności i możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty w czasie II wojny światowej.

W dyskusji wzięli udział zaproszeni goście:

  • dr hab. Anna Kosińska prof. US, prawnik
  • dr hab. Zbysław Dobrowolski prof. UJ, ekonomista, prakseolog,
  • dr hab. Maciej Drzonek prof. US, politolog
  • dr. Wojciech Lizak, historyk, antykwariusz
  • red. Bartosz Dudek, dyrektor sekcji Polskiej Deustche Welle
  • dyskusję poprowadzi red. Agata Rokicka – Radio Szczecin.

Debata dostępna była również online na antenie oraz na stronie internetowej Radia Szczecin: www.radioszczecin.pl

Nagranie wideo z debaty dostępne jest na kanale YouTube RODM w Szczecinie https://www.youtube.com/watch?v=ibLT0Kh_q4Q i na naszej stronie internetowej w zakładce MULTIMEDIA-FILMY.

Zapraszamy

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"