SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Parlament Europejski przyjmuje nowy pakt o migracji i azylu.     

  • Wnioski o azyl – w tym na granicach Unii – będą szybciej rozpatrywane, a imigranci skuteczniej odsyłani.
  • Imigranci mają być lepiej identyfikowani, a kontrole bezpieczeństwa, podatności na zagrożenia i zdrowia wobec osób nielegalnie wjeżdżających do Unii będą obowiązkowe.
  • Państwa członkowskie będą mieć wybór: przyjmować odpowiedzialność za osoby ubiegające się o azyl, wnosić wkład finansowy lub zapewniać wsparcie operacyjne.
  • Przewidziano lepsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych i nowy dobrowolny program przesiedleń uchodźców z krajów trzecich

Parlament Europejski przyjął dziś dziesięć aktów prawnych, które reformują europejską politykę migracyjną i azylową zgodnie z grudniowymi ustaleniami z państwami członkowskimi.

Solidarność i odpowiedzialność

Należy pomóc krajom Unii znajdującym się pod presją migracyjną. Dlatego inne państwa członkowskie będą  relokować osoby ubiegające się o azyl lub objęte ochroną międzynarodową na swoje terytorium, wnoscić wkład finansowy lub dostarczać wsparcie operacyjne i techniczne. Zmienią się również kryteria, według których wyznacza się państwo członkowskie odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków o ochronę międzynarodową (tzw. zasady dublińskie).

Rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją, sprawozdawca Tomas TOBÉ (EPP, SE) Parlament przyjął 322 głosami za przy 266 przeciw i 31 wstrzymujących się. Więcej informacji można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20336/eu-regulation-on-asylum-and-migration-management-endorsed).

Reagowanie na sytuacje kryzysowe

Rozporządzenie w sprawie sytuacji kryzysowej lub sytuacji spowodowanej działaniem siły wyższej ustanawia mechanizm reagowania na nagły wzrost liczby migrantów. Zapewnia solidarność i wsparcie tym państwom członkowskim, które zmagają się z wyjątkowym napływem obywateli państw trzecich. Nowe przepisy obejmą również sytuacje, gdy państwa trzecie lub wrogie podmioty niepaństwowe wykorzystują migrantów do destabilizacji Unii (instrumentalizacja migrantów).

Rozporządzenie w sprawie sytuacji kryzysowych (sprawozdawca Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES) Parlament przyjął 301 głosami za przy 272 przeciw i 46 wstrzymujących się. Więcej informacji na temat tego rozporządzenia można znaleźć tutaj ( https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20335/meps-approve-new-eu-rules-to-respond-to-migratory-crises).

Kontrola obywateli państw trzecich na granicach Unii

Osoby, które nie spełniają warunków wjazdu do Unii, będą podlegać procedurze kontroli przed wjazdem. Obejmuje ona identyfikację, gromadzenie danych biometrycznych oraz kontrolę zdrowia i bezpieczeństwa. Procedurę tę trzeba będzie przeprowadzić w ciągu siedmiu dni. Państwa członkowskie będą musiały ustanowić niezależne mechanizmy monitorowania. Zapewnią one przestrzeganie praw podstawowych.

Rozporządzenie w sprawie kontroli przesiewowych (sprawozdawczyni Birgit SIPPEL (S&D, DE) Parlament przyjął 366 głosami za przy 229 przeciw i 26 wstrzymujących się. Posłowie zatwierdzili również nowe przepisy dotyczące scentralizowanego systemu informacji o wyrokach skazujących (ECRIS-TCN). 414 posłów głosowało za, 182 przeciw, 29 wstrzymało się od głosu. Więcej szczegółów na temat nowego rozporządzenia w sprawie kontroli przesiewowych można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20338/meps-approve-pre-entry-screening-procedure).

Szybsze procedury azylowe

Będzie obowiązywać nowa, wspólna w całej Unii, procedura przyznawania i cofania ochrony międzynarodowej. Trzeba będzie szybciej rozpatrywać wnioski o azyl na granicach Unii. W przypadku wniosków bezpodstawnych lub niedopuszczalnych terminy będą krótsze.

Rozporządzenie sprawozdawczyni Fabienne KELLER (Renew, FR) Parlament przyjął 301 głosami za przy 269 przeciw i 51 wstrzymujących się. W przypadku rozporządzenia o procedurze powrotowej na granicy wynik głosowania był następujący: 329 głosów za, 253 przeciw i 40 głosów wstrzymujących się. Więcej informacji o rozporządzeniu w sprawie procedury azylowej można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20337/meps-endorse-common-asylum-procedures-and-border-returns).

Rozporządzenie w sprawie Eurodac

Dane osób przybywających nielegalnie do Unii, w tym odciski palców i zdjęcia twarzy osób od szóstego roku życia, będą przechowywane w zreformowanej bazie danych Eurodac. Władze będą również mogły rejestrować, czy dana osoba może zagrażać bezpieczeństwu oraz czy była agresywna lub uzbrojona.

Rozporządzenie o Eurodac (sprawozdawca Jorge BUXADÉ VILLALBA (ECR, ES) Parlament przyjął 404 głosami za przy 202 przeciw i 16 wstrzymujących się. Więcej szczegółów na temat nowych zasad Eurodac można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20334/eurodac-better-identification-of-asylum-seekers-and-irregular-migrants).

Normy kwalifikowania do ochrony

Parlament poparł również nowe jednolite normy uznawania statusu uchodźcy lub statusu osoby potrzebującej ochrony uzupełniającej. Będą one obowiązywać wszystkie państwa członkowskie. W przepisach określono też, jakie prawa przysługują osobom kwalifikującym się do ochrony. Państwa członkowskie będą musiały oceniać sytuację w kraju pochodzenia w oparciu o informacje Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu, a status uchodźcy będzie podlegać regularnej weryfikacji. Osoby ubiegające się o ochronę będą musiały pozostać na terytorium państwa członkowskiego, które rozpatruje ich wniosek lub w którym przyznano im ochronę.

Rozporządzenie w sprawie kwalifikowania (sprawozdawca Matjaž NEMEC (S&D, SI) Parlament przyjął 340 głosami za przy 249 przeciw i 34 wstrzymujących się. Więcej informacji o tym rozporządzeniu można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20332/eu-wide-harmonisation-of-refugee-and-subsidiary-protection-status).

Przyjmowanie osób ubiegających się o azyl

Państwa członkowskie będą musiały zapewnić równoważne standardy przyjmowania osób ubiegających się o azyl, na przykład w zakresie zakwaterowania, edukacji i opieki zdrowotnej. Zarejestrowane osoby ubiegające się o azyl będą mogły rozpocząć pracę najpóźniej sześć miesięcy po złożeniu wniosku. Uregulowano warunki zatrzymania i ograniczenia swobody przemieszczania się osób ubiegających się o azyl. Ma to zniechęcić ich do przemieszczania się po Unii.

Dyrektywę w sprawie warunków przyjmowania (sprawozdawczyni Sophii IN ‘T VELD (Renew, NL) Parlament przyjął 398 głosami za przy 162 przeciw i 60 wstrzymujących się.Więcej informacji o tej dyrektywie można znaleźć tutaj (https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240410IPR20331/meps-approve-directive-on-reception-conditions).

Bezpieczna i legalna droga do Europy

Zgodnie z nowymi ramami dotyczącymi przesiedleń i przyjmowania ze względów humanitarnych państwa członkowskie będą dobrowolnie oferować przyjęcie uznanych przez ONZ uchodźców z krajów trzecich. Będą oni mogli podróżować na terytorium Unii w sposób legalny, zorganizowany i bezpieczny. Rozporządzenie (sprawozdawczyni Malin BJÖRK, SE, ECR) Parlament przyjął 452 głosami za przy 154 przeciw i 14 wstrzymujących się. Więcej informacji o unijnych ramach przesiedleń można znaleźć tutaj.

Kolejne kroki

Teraz pakiet przepisów musi zatwierdzić Rada. Wejdą one w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Rozporządzenia mają być wdrażane za dwa lata. W przypadku dyrektywy w sprawie warunków przyjmowania imigrantów państwa członkowskie będą miały dwa lata na wprowadzenie zmian w prawie krajowym.

Przyjmując to sprawozdanie, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli, aby wzmocnić rolę UE w zwalczaniu wszelkich form nielegalnej migracji i wzmocnić ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej, przy jednoczesnym poszanowaniu praw człowieka, aby stosować wspólne zasady jednolicie we wszystkich państwach członkowskich w zakresie pierwszego przyjęcia migrantów, wzmocnienie roli UE i zreformowanie europejskiego systemu azylowego w oparciu o zasady solidarności i sprawiedliwego podziału odpowiedzialności, jak wyrażono w propozycjach 42(2), 43(1), 43(2), 44(1), 44(2), 44(3), 44(4) konkluzji Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

 

Photo of migrants or refugees arriving to Europe:

Pakt o migracji i azylu przyjęty przez posłów © European Union 2024/Oliver Bunic

 

Źródło:

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20240408IPR20290/parlament-europejski-przyjmuje-nowy-pakt-o-migracji-i-azylu

 

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021"