Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Społeczeństwo obywatelskie i demokracja. Wyzwania i zagrożenia dla edukacji dziennikarskiej”, które odbędzie się w dniach 23-24 maja 2024 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US, Szczecin ul. Cukrowa 8-12, sala 325.
Komitet organizacyjny:
- Prof. dr hab. Andrzej Skrendo – Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Szczecińskiego
- Prof. dr hab. Jörg Hackmann – Dyrektor Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych US w Kulicach
- Dr Konrad Wojtyła – Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US
- Dr Christian Pletzing – Dyrektor Academia Baltica
Osobom zainteresowanym udziałem online prześlemy linki do streamingu.
Więcej o seminarium i prelegentach https://cemii.usz.edu.pl/seminarium/
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Forma udziału w wydarzeniu osobiście lub online.
Formularz rejestracyjny https://cemii.usz.edu.pl/rejestracja/
Miejsce seminarium (stacjonarnie): Szczecin ul. Cukrowa 8-12, budynek Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US.
——————————————–
OPIS SEMINARIUM
Określenie roli społeczeństwa obywatelskiego i jego samoorganizacji są ogromnym wyzwaniem dla edukacji. Pytanie to powraca zwłaszcza w obliczu konfliktów zbrojnych, takich jak trwająca od roku 2022 rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. W Polsce dyskusja na temat tego zjawiska trwa od blisko 18 lat. Biorą w niej udział dziennikarze, medioznawcy i obywatele. Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych stwarza bezprecedensową sytuację, bo każdy może tworzyć treści medialne. Dziennikarzom profesjonalnym jak i dziennikarzom obywatelskim przysługują prawa i obowiązki, a za swoje publikacje ponoszą odpowiedzialność cywilną i karną.
Jak rozmawiać o społeczeństwie obywatelskim korzystając z polskich i europejskich wzorców? Jak działać w interesie społecznym? Jak zharmonizować treści kursów edukacyjnych do nowych wymagań i tendencji? Jak budować i wzmacniać dziennikarstwo obywatelskie? Jak sprzyjać rozwojowi demokracji w Ukrainie i wzmacniać kompetencje społeczne tamtejszych dziennikarzy? – odpowiedzi na te pytania, szukać będziemy wspólnie w trakcie naszego seminarium.
——————————————–
PROGRAM
23 MAJA:
8.30 – 10.00 – rejestracja uczestników;
10.00 – otwarcie warsztatów;
10.30-13.00 – I panel warsztatów: „Dziennikarstwo obywatelskie w dobie przemian społeczno-
politycznych”
13.30 – lunch
15.00-17.30 – II panel: „Dziennikarze obywatelscy a Prawo prasowe”
18.00 – podsumowanie dnia
19.00 – bankiet
24 MAJA:
8.30 – poranna kawa
9.00-11.30 – III panel: „Wyzwania dla edukacji w zakresie dziennikarstwa obywatelskiego”
12.00 – lunch
13.00-15.30 – IV panel: „Przyszłość dziennikarstwa obywatelskiego”
17.00 – 20.00 – podsumowanie warsztatów w Kulicach
——————————————–
PRELEGENCI
- Krzysztof Baług – publicysta “Radia Zachód” zajmujący się sprawami europejskiej integracji, życiem politycznym i gospodarczym. Autor wielu audycji na temat bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony środowiska naturalnego.
- Martyna Bunda – dziennikarka i pisarka, od 2012 kierowniczka działu krajowego w tygodniku “Polityka”, laureatka nagród literackich.
- Bartosz Dudek – dziennikarz, reportażysta, publicysta, od 2009 redaktor naczelny Sekcji Polskiej Deutsche Welle. Specjalizuje się w tematyce polsko-niemieckiej.
- Gerhard Gnauck – doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, historyk i politolog, odznaczony Nagrodą Macieja Płażyńskiego w kategorii „dziennikarz zagraniczny“ (2018). Korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
- Martin Hanf – historyk, koordynator współpracy międzynarodowej na land Mecklemburgia-Pomorze Przednie, aktywista terenów przygranicznych.
- Lina Kuszcz – pierwsza sekretarz Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, współprzewodnicząca Komitetu ds. Równouprawnienia i Równości Płci Europejskiej Federacji Dziennikarzy, współpracowała m.in. z agencją Reuters oraz BBC.
- Marjan Lozynskyj – doktor nauk historycznych, kierownik Katedry Teorii i Praktyki Dziennikarstwa, pełnomocnik Rektora Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
- Miroslawa Rudyk – doktor nauk społecznych, dziennikarka pochodząca ze Lwowa, wykładowczyni akademicka, współpracuje z NiUS Radiem.
- Andrzej Skrendo – profesor nauk humanistycznych, historyk i teoretyk literatury, wykładowca, prorektor ds. Nauki US, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny.
- Konrad Wojtyła – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, wykładowca akademicki, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki i poeta. Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US. “Dziennikarz Roku” Pomorza Zachodniego (2015).
- Nataliya Volosatska – dziennikarka z ponad 20-letnim stażem związana z Radiem Free Europe/Radio Liberty oraz międzynarodowym działem Telewizji ТСН 1+1, spikerka 1+1 Media School.
- Maciej Zdziarski – polski dziennikarz, fotografik, działacz społeczny, menedżer, popularyzator zdrowego stylu życia, publicysta, poeta, obserwator ptaków.
——————————————–
Szczegółowych informacji o warsztatach udzielają:
- dr Konrad Wojtyła konrad.wojtyla@usz.edu.pl
- dr Myroslava Rudyk myroslava.rudyk@usz.edu.pl
- dr Christian Pletzing c.pletzing@sankelmark.de
- Kamila Latocha mobi.kulice@usz.edu.pl
- oraz na stronie https://cemii.usz.edu.pl/seminarium/
——————————————–
ORGANIZATORZY
Uniwersytet Szczeciński
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych w Kulicach US
Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US
Academia Baltica