Pierwsza połowa 2021 r.: COVID-19, przyszłość Europy, prawo klimatyczne. Sprawy UE 23.07.2021 r.
W pierwszej połowie tego roku Parlament walczył z pandemią koronawirusa, otworzył Konferencję w sprawie przyszłości Europy i zatwierdził prawo klimatyczne UE.
Patrząc wstecz: co wydarzyło się w pierwszej połowie 2021 roku?
- Koronawirus
W czerwcu Parlament zatwierdził unijny cyfrowy certyfikat COVID i wezwał kraje UE do wdrożenia go do 1 lipca. Chociaż certyfikat jest powszechnie postrzegany jako instrument przywracania swobody przemieszczania się, posłowie podkreślili, że ważne jest, aby był zgodny z prawami człowieka.
- Unijny cyfrowy certyfikat COVID: swoboda przemieszczania się z zachowaniem bezpieczeństwa.
Parlament poparł tymczasowe zwieszenie patentów na szczepionki na COVID-19. W lutym posłowie stwierdzili, że UE musi kontynuować wspólne wysiłki dla zwalczania pandemii i podjąć pilne działania w kierunku zwiększenia produkcji szczepionek.
W marcu posłowie przyjęli EU4Health – nowy program Unii dla zdrowia – dla lepszego przygotowania UE na poważne zagrożenia dla zdrowia oraz ułatwienia dostępu do przystępnych cenowo leków i wyrobów medycznych.
- Koronawirus: oś czasu działań UE w 2021 r.
Co, dlaczego, jak? Wszystko, co musisz wiedzieć o EU4Health
Konferencja w sprawie przyszłości Europy została oficjalnie zainaugurowana 9 maja podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Mająca potrwać rok Konferencja umożliwia Europejczykom podzielenie się swoimi pomysłami na Europę i formułowanie propozycji dotyczących przyszłych polityk UE.
W kwietniu, przed inauguracją, dla ułatwienia debaty uruchomiono wielojęzyczną cyfrową platformę Konferencji, na której zbierane są pomysły obywateli. Natomiast w czerwcu w Parlamencie odbyła się pierwsza sesja plenarna Konferencji z udziałem przedstawicieli instytucji UE, parlamentów narodowych, społeczeństwa obywatelskiego i partnerów społecznych, a także osób prywatnych.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy rozpoczęta w Strasburgu
- Klimat i środowisko
Parlament zatwierdził w czerwcu nowe prawo klimatyczne UE zwiększające cel redukcji emisji do 2030 r. z 40% do co najmniej 55%. Parlament przyjął również swoje stanowisko w sprawie strategii UE na rzecz bioróżnorodności do 2030 r., aby przeciwdziałać obecnemu kryzysowi różnorodności biologicznej. Posłowie chcą, aby do 2030 r. co najmniej 30% gruntów i mórz UE było pod ochroną.
W maju Parlament zatwierdził warty 5,4 mld euro program Life na lata 2021-27. To jedyny program UE poświęcony wyłącznie środowisku i klimatowi, ale jeden z wielu programów zatwierdzonych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku.
Plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, przyjęty w lutym, ma na celu osiągnięcie zrównoważonej, wolnej od toksyn gospodarki o w pełni zamkniętym obiegu najpóźniej do 2050 roku.
- Białoruś
W czerwcu Parlament wezwał UE do ukarania osób zamieszanych w zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku w maju i aresztowanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza. Posłowie wezwali również kraje UE do kontynuowania sankcji za łamanie praw człowieka przez władze tego kraju.
- Praworządność
W rezolucji przyjętej w czerwcu posłowie poinstruowali Przewodniczącego Parlamentu Davida Sassolego, aby wezwał Komisję Europejską do wypełnienia jej zobowiązań i podjęcia działań wynikających z nowego rozporządzenia w sprawie uwarunkowania dostępu do funduszy UE od przestrzegania praworządności, które ma chronić unijne fundusze przed możliwymi nadużyciami przez rządy państw członkowskich.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w zakresie praw LGBTIQ w niektórych krajach UE, posłowie do PE w marcu ogłosili UE strefą wolności dla osób LGBTIQ. Wyrazili również zaniepokojenie atakami na wolność mediów i wezwali Komisję Europejską do zintensyfikowania działań dla ochrony dziennikarzy w Europie.
- Stosunki UE-Wielka Brytania
W kwietniu Parlament zatwierdził umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, określającą zasady przyszłego partnerstwa. Posłowie argumentowali, że umowa jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie najdotkliwszych skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły porozumienie określające zasady przyszłego partnerstwa.
- Stosunki UE-USA
W styczniu eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli inaugurację nowego prezydenta USA Joe Bidena jako szansę na wzmocnienie więzi między UE a USA i na stawienie czoła wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom dla demokracji. W czerwcu w Brukseli odbył się pierwszy od 2014 roku szczyt UE-USA.
Źródło: